PET/CT pozwoli wykryć raka

6 grudnia 2018, 19:30, red
fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie
W czwartek 6 grudnia w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie rozpoczęły się badania z wykorzystaniem urządzenia PET/CT. W kolejce na tomograf czeka już 30 osób. Natomiast w ciągu miesiąca szpital będzie mógł przebadać do 50 osób.
- Ledwie podpisaliśmy umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie badań PET/CT, a już w kolejce czeka około 30 osób. Pięcioletni kontrakt opiewa na 100 tysięcy złotych miesięcznie. Szacujemy, że dzięki kontraktowi będziemy mogli przebadać 40-50 osób w ciągu miesiąca. Ale możliwości naszego urządzenia są dużo większe. Już prowadzimy rozmowy z ośrodkami klinicznymi, ponieważ chcielibyśmy robić takich badań nawet 100 miesięcznie – podkreśla Jerzy Ostrouch, prezes gorzowskiego szpitala.

Pierwsze badania pacjentów przy pomocy urządzenia PET/CT rozpoczęły się w czwartek 6 grudnia. PET/CT umożliwia badanie pacjentów onkologicznych i pomaga bardzo precyzyjnie zdiagnozować nowotwór. Takiego aparatu nie ma żaden inny szpital w województwie lubuskim. Dzięki niemu można połączyć dwie metody diagnostyczne: klasyczną tomografię komputerową oraz pozytonową tomografię emisyjną (PET), która obrazuje procesy życiowe na poziomie komórek.

- Dzięki PET można przeanalizować metabolizm zmian chorobowych, który różni się od metabolizmu zdrowych komórek. PET-CT daje możliwość oceny drobnych zmian, które nie są możliwe do zobrazowania za pomocą innych technik radiologicznych. PET-CT pozwoli na ustalenie lokalizacji ogniska pierwotnego nowotworów, ocenę ich zaawansowania, ewentualnie ocenę wznowy procesu chorobowego i indywidualnej reakcji pacjenta na zastosowaną metodę terapeutyczną. W niektórych typach nowotworów daje możliwość oceny skuteczności stosowania leczenia, np. chemioterapii, ustalenie dalszego procesu leczenia pacjenta onkologicznego czy planowania radioterapii - opowiada dr n. med. Piotr Zorga, kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Zielonogórskiego w gorzowskim szpitalu.

Wartość inwestycji to prawie 8 mln zł. Koszt samego urządzenia to 5,7 mln złotych.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x