Wiadomości

6 sposobów na wyjście z długów

5 grudnia 2018, 14:53
Nie radzisz sobie z oszczędzaniem a co więcej, zarządzanie domowym budżetem sprawia ci ogromną trudność, dlatego wpadasz w długi? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak z nich wyjść.

Z tekstu dowiesz się:

  • - dlaczego warto rozmawiać z wierzycielem,
  • - jak ograniczyć swoje wydatki, by spłacić dług,
  • - jakie może być twoje dodatkowe źródło dochodu,
  • - w jakiej kolejności regulować zobowiązania,
  • - dlaczego w niektórych przypadkach pożyczka może pomóc,
  • - dla kogo upadłość konsumencka jest dobrym wyjściem.

Porozmawiaj z wierzycielem

Bez względu na to, czy wziąłeś ekspresową pożyczkę w firmie pozabankowej, kredyt w banku, czy po prostu skorzystałeś z opcji szybkich pieniędzy od osób prywatnych, zawsze poinformuj wierzyciela o swoich kłopotach finansowych.

Niestety często wybieraną ścieżką jest zapożyczanie się w kolejnych miejscach i wpadanie w spiralę długów. Nie musi tak być, jeśli tylko zadbasz o odpowiednią komunikację.

Skontaktuj się z wierzycielem i jasno określ swoje położenie. Wszystkim zależy na jak najszybszym uregulowaniu zobowiązania, więc ważne jest znalezienie wyjścia z sytuacji. Oblicz dokładnie, ile jesteś w stanie co miesiąc dawać od siebie, nawet jeśli kwoty wydają ci się bardzo małe.

Ogranicz swoje wydatki

Jedno jest pewne – czeka cię czas oszczędzania i dbania o swój domowy budżet. Jak zacząć? Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jak kształtują się twoje wydatki wobec zarobków.

W tym celu musisz przejrzeć swoje rachunki z poprzednich miesięcy (może to być np. wyciąg z konta). Zrób tabelkę, w której podzielisz poszczególne wydatki na kategorie i zestaw to z wpływami. Będzie ci dużo łatwiej zaplanować przyszły miesiąc.

Jeśli chcesz być jeszcze bardziej szczegółowy w przyszłości, zacznij zapisywać, na co przeznaczasz swoje środki. Możesz tradycyjnie zbierać paragony, a następnie obliczać wszystko na kartce lub wykorzystywać aplikacje do tego przeznaczone.

Zalety aplikacji do oszczędzania to:

  • - dostęp do informacji o budżecie domowym w każdej chwili,
  • - łatwe wprowadzanie danych bez przechowywania rachunków,
  • - brak konieczności wykonywania samodzielnych obliczeń.

Znajdź dodatkowe źródło dochodu

Nie będzie nic odkrywczego w tym, że spłacenie długów nie jest możliwe bez posiadania żadnych środków. Nawet jeśli pracujesz na etat, może masz możliwość dorobienia do niego i tym samym spłacenia swoich długów.

Mogą to być proste zajęcia jak na przykład wypełnianie ankiet przez internet. Świetnym pomysłem będzie również wykorzystanie swoich umiejętności, aby podreperować budżet.

Piszesz teksty? A może robisz dobre zdjęcia? Potrafisz prowadzić profile w mediach społecznościowych? Spróbuj swoich sił np. w agencjach reklamowych.

Dodatkowe źródło dochodu może być bliżej niż myślisz. Pomoc sąsiadom przy pilnowaniu dzieci lub drobnych pracach remontowych również jest ciekawym pomysłem na zarobek.

Spłacaj swoje zobowiązania po kolei

Sprawdź, które długi wymagają jak najszybszego uregulowania i najpierw zajmij się nimi. Jeśli uporasz się z tymi najbardziej naglącymi, nie oznacza to, że możesz przestać się przejmować resztą, nawet jeśli termin ich spłaty jest daleki.

Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której poczujesz się na tyle komfortowo, aby znów wpaść w kłopoty finansowe.

Szybka pożyczka tylko w uzasadnionych przypadkach

Masz już na swoim koncie kilka zobowiązań i myślisz o kolejnym? Nie jest to najlepsze rozwiązanie, choć w niektórych sytuacjach może przynieść rezultat. W jakich konkretnie?

To opcja wyłącznie dla tych, którzy doskonale kontrolują swój budżet i mają niewiele do spłaty. Taki zastrzyk ekspresowej gotówki przyda się np., jeśli masz dług u kogoś bliskiego, a nie chcesz ryzykować zepsuciem waszych relacji.

Wtedy pomóc może choćby pożyczka pozabankowa na krótki okres, jeżeli masz tylko możliwość jej spłaty choćby przy kolejnej pensji. Na rynku znajdziesz wiele firm oferujących tego typu usługi, a przykładem jest ekspresowa pożyczka ZAPLO.

Ogłoś upadłość konsumencką

Kiedy znalazłeś się w tak trudnej sytuacji finansowej, że absolutnie nie jesteś w stanie spłacić swoich długów, możesz ogłosić upadłość konsumencką.

To jedna z możliwości, jaka została przewidziana przez przepisy dla osób, które m.in. nie prowadzą działalności gospodarczej i doprowadziły do drastycznego pogorszenia swojej sytuacji finansowej przez nieumyślne działanie.

Należy złożyć do sądu rejonowego w miejscu swojego zamieszkania wypełniony wniosek dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Koszt wszczęcia postępowania wynosi obecnie 30 zł.

Następnie sąd podejmuje decyzję o tym, czy np. da się umorzyć część długu oraz jak może wyglądać spłata pozostałych zobowiązań. Warto pamiętać również, że po ogłoszeniu upadłości majątek zarządzany jest przez syndyka.

Artykuł sponsorowany przez zaplo.pl

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości