Gorzów rozbłyśnie na Mikołajki

29 listopada 2018, 09:53, ak
fot. archiwum
Co roku z okazji Świąt Bożego Narodzenia na mieszkańców Gorzowa czeka wiele wydarzeń o tematyce świątecznej. Również w tym roku nie zabraknie świątecznych atrakcji, a udekorowane miasto rozbłyśnie 6 grudnia.

Tradycyjnie, jak co roku Gorzów będzie błyszczał na Święta Bożego Narodzenia. Przetarg na świąteczną dekorację miasta wygrała firma Enea Oświetlenie, która do 5 grudnia będzie musiała zamontować wszystkie światełka i ozdoby. Natomiast bożonarodzeniowe iluminacje rozbłysną w czwartek 6 grudnia w Mikołajki. W tym roku na świąteczne oświetlenie magistrat wyda 202 tys. 831 zł - na tę kwotę składa się montaż iluminacji przez firmę Enea Oświetlenie, utrzymanie dekoracji oraz ich demontaż.

Świąteczny Kwadrat

Jak się okazuje, w tym roku najbardziej błyszczącym miejscem w mieście nie będzie jak do tej pory skwer przy byłym Empiku, ale plac Nieznanego Żołnierza. Popularny „Kwadrat” zostanie po raz pierwszy udekorowany na święta z takim rozmachem.

Na placu zostanie ustawiona choinka wysoka co najmniej na 10 metrów. Świąteczne drzewo będzie sztuczne i zostanie ozdobione białą śnieżynką na szczycie, a do tego cukierkami, laską z kokardą, ślimaczkami i śnieżynkami.

Ponadto na Kwadracie zostanie ustawiony fotel Mikołaja w którym będzie można usiąść. Fotel będzie pokryty sztucznym igliwiem w kolorze fioletowym, wypełniony sznurami LED w kolorze białym. Natomiast obok fotela zostanie ustawiona ozdoba 3D w formie kominka, która będzie miała co najmniej 3 metry wysokości i 2 metry szerokości. Dolna część gdzie znajduje się palenisko zostanie pokryta matą ze sztucznego igliwia w kolorze srebrnym i wypełniona sznurami LED w kolorze białym. Na górze kominka zostanie umieszczona śnieżynka oraz wieniec adwentowy. Oprócz tego, obok zostaną ustawione prezenty 3D, jeden będzie miał co najmniej 1,3 metra wysokości, a drugi co najmniej 1,2 metra.

Skwer z Mikołajem

Tradycyjnie zostanie ozdobiony skwer przy byłym Empiku na Chrobrego. Tam standardowo pojawi się sztuczna choinka wysoka na 10 metrów. Choinka będzie miała na samym szczycie gwiazdę, a dół zostanie ozdobiony dekorację w formie szarfy w kolorze czerwonym, która zostanie zakończona kokardami. Ponadto drzewko zostanie ozdobione sznurami LED, śnieżynkami i gwiazdkami. Na skwerze zostanie ustawiona również bombka 3D w kolorze niebieskim, a obok zostanie ustawiona figura Mikołaja mierząca co najmniej 3 metry wzrostu.

Ankieta

Świąteczne ozdoby w Gorzowie

  • Już nie mogę się ich doczekać26.72%
  • Uwielbiam taki klimat 52.51%
  • Strata 200 tys. zł11.77%
  • Nie podobają mi się2.18%
  • Bez nich też byłoby dobrze3.9%
  • Nie mam zdania2.91%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1512

Świąteczne wydarzenia

Oczywiście oświetlenie miasta, to nie jedyne atrakcje z okazji świąt. Już 8 grudnia w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Wawrzyniaka odbędzie się Wigilia Narodów, czyli tradycyjne spotkanie mniejszości narodowych i etnicznych przy świątecznym stole. Zawsze jest wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i prezentowanie zwyczajów wigilijnych. Organizatorem i pomysłodawcą spotkania jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej. Zaproszenia na wigilię co roku przyjmują przedstawiciele kilkunastu mniejszości m.in. Romowie, Łemkowie, Bośniacy i Górale Czadeccy i Poleszucy. Poszczególne grupy dzielą się nie tylko swoimi potrawami wigilijnymi, ale także zwyczajami i kolędami.

Natomiast 15 grudnia w Parku Kopernika odbędzie się Mikołajkowy Bieg Gwiazdkowy, a 19 grudnia przedszkolaki będą ubierały dużą choinkę, która zostanie ustawiona na Kwadracie.

Również 19 grudnia ruszy Jarmark Świąteczny na Kwadracie, który potrwa do 21 grudnia. Na specjalnie ustawionych stoiskach będziemy mogli kupić świąteczne upominki dla najbliższych, ale nie tylko. Będą również tradycyjne wędliny i miody, a także rękodzieło oraz ozdoby na choinkę. Natomiast na zakończenie jarmarku 21 grudnia odbędzie się Miejska Wigilia, której początek zaplanowano na godz. 18.

Błyszczące miasto

Oprócz Kwadratu i skweru przy skrzyżowaniu Chrobrego z Sikorskiego dekoracje pojawią się w innych miejscach. Na latarniach znajdujących się na moście Staromiejskim zostaną zawieszone 22 dekoracje w kształcie kwiatów. Natomiast na deptaku w ciągu ul. Chrobrego od skrzyżowania z ul. Jagiełły do Borowskiego pojawią się węże świetlne LED oraz bombki.

Z kolei na rondzie turbinowym przy Białym Kościółku oraz na rondzie przy Fabrycznej i Towarowej zostaną ustawione dekoracje w kształcie choinki oświetlone sznurami LED w kolorze niebieskim. Po raz pierwszy pojawi się za to dekoracja przy stadionie żużlowym na Śląskiej. Będzie to sztuczna choinka, wysoka co najmniej na 7,5 metra i udekorowana sznurami LED, gwiazdami oraz bombkami.

Miasto pozostanie w świątecznym klimacie do czwartku 10 stycznia 2019 roku.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości