Drzewa oznaczone. Czy będzie wycinka? [zdjęcia]

28 listopada 2018, 15:47, ak
fot. Marcin Kluwak
Kilkaset drzew i krzewów wzdłuż drogi krajowej nr 22 w Gorzowie zostało ponumerowanych i oznaczonych różową farbą. Jak się okazuje, wykonawca rozbudowy ul. Walczaka, Zawackiej i Łukasińskiej przygotowuje się do inwestycji i dlatego musiał zinwentaryzować drzewa rosnące wzdłuż drogi. Ile z tych drzew zostanie wyciętych? Dowiemy się tego, kiedy zostaną zakończone prace projektowe.

W listopadzie wszystkie drzewa i krzewy rosnące wzdłuż ul. Walczaka od granic miasta do ronda Gdańskiego oraz przy ul. Zawackiej i Łukasińskiego zostały ponumerowane i oznaczone różową farbą. Czytelnicy portalu gorzowianin.com dopytywali się dlaczego drzewa zostały oznaczone i czy miasto planuje w najbliższym czasie wycinkę drzew.

Ta cała numeracja ma oczywiście związek z rozbudową drogi krajowej nr 22 w ciągu ul. Walczaka, Zawackiej i Łukasińskiego od granic miasta do ronda Sybiarków do dwóch pasów jezdni w każdym kierunku.

Jak tłumaczą urzędnicy, firma Budomex S.A. która zajmie się rozbudową ul. Walczaka, Zawackiej i Łukasińskiego przygotowuje się do inwestycji i prowadzi obecnie inwentaryzację drzew i krzewów wzdłuż drogi krajowej nr 22, która ma zostać rozbudowana do dwóch pasów jezdni w każdym kierunku. Dlatego też wykonawca podczas prac projektowych musi wiedzieć ile drzew będzie kolidowało z nowo powstającą drogą i które pójdą wówczas do wycinki.

Trzeba pamiętać, że inwestycja jest prowadzona w formule „zaprojektuj i wybuduj”, dlatego też Budomex S.A. zanim przystąpi do prac, musi zaprojektować nową drogę. Zakres przebudowy obejmuje budowę drugiej jezdni w ul. Walczaka na odcinku od granic miasta do ronda Gdańskiego wraz z rozbudową ronda i przebudową torowiska tramwajowego, budowę drugiej jezdni ul. Zawackiej (dawnej Bierzarina) wraz z przebudową skrzyżowania ul. Zawackiej i ul. Łukasińskiego z nowo projektowaną drogą. A także budowę drugiej jezdni ul. Łukasińskiego.

Prace obejmą również przebudowę i budowę torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu pasa dzielącego ul. Walczaka od ronda Gdańskiego do ul. Fieldorfa-Nila wraz z przebudową pętli. Zostaną wybudowane również ścieżki rowerowe, nowe chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Ciekawostką jest to, że pojawią się dwa nowe ronda turbinowe. Zostaną wybudowane na skrzyżowaniu ul. Walczaka i ul. Fieldorfa-Nila oraz ul. Walczaka i Szarych Szeregów. Natomiast zwykłe rondo zostanie wybudowane na skrzyżowaniu ul. Zawackiej i Łukasińskiego.

Prace powinny rozpocząć się w 2019 i zostaną podzielone na etapy. Rozbudowa DK 22 będzie kosztowała miasto 73 mln 998 tys. zł.

Fotoreportaż


1/10 Drzewa do wycinki przy DK22

1/10 Drzewa do wycinki przy DK22

2/10 Drzewa do wycinki przy DK22

2/10 Drzewa do wycinki przy DK22

3/10 Drzewa do wycinki przy DK22

3/10 Drzewa do wycinki przy DK22

4/10 Drzewa do wycinki przy DK22

4/10 Drzewa do wycinki przy DK22

5/10 Drzewa do wycinki przy DK22

5/10 Drzewa do wycinki przy DK22

6/10 Drzewa do wycinki przy DK22

6/10 Drzewa do wycinki przy DK22

7/10 Drzewa do wycinki przy DK22

7/10 Drzewa do wycinki przy DK22

8/10 Drzewa do wycinki przy DK22

8/10 Drzewa do wycinki przy DK22

9/10 Drzewa do wycinki przy DK22

9/10 Drzewa do wycinki przy DK22

10/10 Drzewa do wycinki przy DK22

10/10 Drzewa do wycinki przy DK22

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości