Wiadomości

„Złota rączka” dla seniorów

26 listopada 2018, 19:35, red
Radni z Platformy Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna chcą wprowadzić w Gorzowie instytucję „złotej rączki”, czyli osoby która będzie pomagała starszym osobom w drobnych naprawach domowych. Jeżeli miasto pozytywnie rozpatrzy ofertę stowarzyszenia, to taka usługa będzie mogła już ruszyć w grudniu.

W grudniu nowa Rada Miasta Gorzowa przyjmie uchwałę budżetową na 2019 rok i zatwierdzi inwestycje do realizacji. Każdy z mieszkańców mógł zgłaszać swoje pomysły, które chciałby aby zostały wykonane w mieście. Wśród propozycji znalazł się również pomysł radnych Platformy Obywatelskiej, który mówi o utworzeniu w mieście instytucji „złotej rączki”, czyli pomocy bezpłatnego fachowca dla osób starszych, które potrzebują wsparcia w drobnych naprawach domowych.

- Chcielibyśmy, aby miasto wsparło osoby starsze, które nie radzą sobie już z pewnymi naprawami domowymi. A fachowiec opłacany przez miasto zająłby się drobnymi sprawami takimi jak naprawa cieknącego zlewu, wymiana żarówki czy naprawa zawiasów w szafce. Seniorzy swoje problemy i prośbę o pomoc mogliby zgłaszać pod specjalnym numerem telefonu – komentuje Robert Surowiec, radny Platformy Obywatelskiej.

To, kto miałby pełnić funkcję „złotej rączki” jest jeszcze do ustalenia. Mógłby to być zarówno pracownik urzędu, który zostałby przesunięty na nowe stanowisko lub mogłaby zajmować się tym organizacja samorządowa.

Według wstępnych szacunków „złota rączka” kosztowałaby miasto 100 tys. zł. rocznie. A usługi miałyby być świadczone w ciągu tygodnia, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu dla wszystkich seniorów po 60 roku życia. Oczywiście zostałby przygotowany również specjalny regulamin, który określałby jakie prace wykona fachowiec.

Jak się okazuje, propozycję stworzenia instytucji „złotej rączki” w Gorzowie złożyło również Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, które chciałoby na miesiąc wprowadzić pilotażowy program "Złota Rączka dla Seniora" w ramach realizacji zadania publicznego na 2018 rok. Jak tłumaczy stowarzyszenie, projekt skierowany jest do osób powyżej 60 roku życia, w pierwszej kolejności samotnych i niepełnosprawnych. Zakres pomocy obejmowałby natomiast drobne naprawy, niewymagające natychmiastowej interwencji czy specjalistycznej wiedzy.

W tym przypadku również zostanie udostępniony numer telefonu, który będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 12 pod którym będzie można zgłosić swoją potrzebę, ustalić zakres prac i termin wizyty. Pomysłodawcy zakładają, że przez miesiąc z usług „złotej rączki” skorzysta 30 osób, co będzie kosztowało miasto łącznie 5 tys. zł.  W skład tej kwoty wchodziłoby wynagrodzenie dla "złotej rączki" - po 150 zł za każdą usługę oraz koszty administracji w kwocie 500 zł. Jeżeli nie będzie przeciwwskazań, to pilotażowy program "Złota Rączka dla Seniora" zostanie uruchomiony 1 grudnia i potrwa do 31 grudnia 2018 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości