Wiadomości

Ruszyła budowa inteligentnego przejścia

26 listopada 2018, 09:45, ak
fot. Anna Kluwak
W poniedziałek rozpoczęła się budowa aktywnego przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Górczyńskiej i Wróblewskiego w Gorzowie. Piesi na zmodernizowanych pasach będą bezpieczniejsi, a wszystko przez montaż czujników ruchu, specjalnych lamp ostrzegawczych i aktywnych elementów odblaskowych.

W ramach programu „Bezpieczny Gorzów” w poniedziałek 26 listopada rozpoczęła się budowa aktywnego przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Górczyńskiej i Wróblewskiego. Dokładnie chodzi o pasy, które znajdują się od strony ul. Wyszyńskiego.

Podczas prac, które potrwają do połowy grudnia, wykonawca będzie czasowo zajmował poszczególne pasy ruchu ul. Górczyńskiej na obu jezdniach. W trakcie robót nie planuje się całkowitego zamknięcia drogi. Zamknięte zostaną natomiast same pasy, a ruch pieszych skierowany zostanie na przejście sąsiednie bliżej Castoramy.

Na czym będzie polegało aktywne przejście? Specjalne czujniki ruchu będą wykrywały pieszego zbliżającego się do pasów, wówczas lampy wczesnego ostrzegania z elementami błyskowymi zawieszone na wysięgniku włączą się i poinformują kierowców o osobie pieszej. System będzie zasilany przez lampy solarne.

Oprócz tego, lampy wczesnego ostrzegania będą zsynchronizowanie z aktywnymi punktami odblaskowymi i zostaną wyposażone w dwa tryby natężenia światła - w tryb dzienny i nocny. Aktywne elementy odblaskowe pojawią się w jezdni przy pasach ruchu dla pieszych. Od strony nadjeżdżających pojazdów będzie to światło żółte pulsujące. Natomiast od strony pieszego będzie to światło białe pulsujące.

- Aktywne przejście dla pieszych ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych na przejściu przy ul. Górczyńskiej poprzez informowanie kierowców o zbliżaniu się przechodnia do przejścia dla pieszych, co spowoduje zmniejszenie prędkości i wyhamowanie pojazdu przed przejściem, a pieszy będzie mógł w sposób bezpieczny i komfortowy przejść przez jezdnię - tłumaczy Rafał Krajczyński, miejski inżynier ruchu.
Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości