Kontrakt na PET dla szpitala

21 listopada 2018, 15:46, inf. prasowa
fot. WSzW w Gorzowie
Od 1 grudnia 2018 roku Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. będzie świadczył usługi w zakresie wykonywania badań PET/CT. Wyniki trwającego od kilku miesięcy konkursu dziś ogłosił Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki tej decyzji szpital w Gorzowie będzie wykonywał bezpłatnie badania PET/CT przez najbliższe 5 lat.

Aparat PET/CT umożliwia precyzyjną diagnozę pacjentów z chorobą onkologiczną. To wysokiej klasy urządzenie pozwala wykryć i ocenić zmiany niemożliwe do zobrazowania za pomocą innych technik radiologicznych, i jedyne takie w lubuskich szpitalach.

Pozytonowa Tomografia Emisyjna w połączeniu z wielorzędowym tomografem komputerowym (PET-CT) to badanie, które wykorzystuje się w celu wykrycia i monitorowania leczenia głównie chorób nowotworowych. Pozwala na ujawnienie nawet niewielkich zmian we wczesnej fazie rozwoju, czyli wtedy, gdy szanse na wyleczenie są największe, a nawet wykryć wznowę choroby nowotworowej.

- Dzięki PET możemy „zeskanować” całego pacjenta i dokładnie określić, gdzie jest ulokowany nowotwór. Urządzenie pozwala zaplanować ilość chemioterapii, a następnie ocenić jej skuteczność. W tym wszystkim nie bez znaczenia jest też komfort pacjenta. PET ulokowany w gorzowskim szpitalu pozwoli na wykonanie badania na miejscu, bez konieczności uciążliwych wyjazdów poza województwo – tłumaczy dr n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierownik Oddziału Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego.

Uruchomienie Pracowni PET/CT w gorzowskim szpitalu kosztowało prawie 8 mln zł. Wartość samego urządzenia to 5,7 mln złotych. Pozostałe koszty to wydatki związane z adaptacją i wyposażeniem pomieszczeń pracowni PET i tzw. pracowni gorącej. Utworzenie Pracowni PET/CT było możliwe dzięki wsparciu inwestycji kwotą 3,2 mln złotych) samorządu województwa lubuskiego oraz władz Gorzowa, które szpitalowi przyznały dotację na ten cel w wysokości 1,7 mln złotych.

Badania PET/CT będą wykonywane w gorzowskim szpitalu od 1 grudnia 2018 roku. Kontrakt z NFZ obowiązuje przez najbliższe 5 lat.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości