Tlenek węgla ulatniał się w mieszkaniu

18 listopada 2018, 14:37, red
Do lekkiego zatrucia tlenkiem węgla doszło w niedzielne popołudnie przy ul. Chopina w Gorzowie. Dwie osoby dorosłe zostały zabrane do szpitala na badania.

Informację o akcji straży pożarnej przy ul. Chopina 28 otrzymaliśmy od czytelnika na numer alarmowy 45 00 66 400. Okazało się, że w niedzielne popołudnie 18 listopada przed godz. 14 strażacy zostali wezwani do mieszkania w kamienicy w którym ulatniał się tlenek węgla.

- Nasze mierniki wskazały obecność tlenku węgla w mieszkaniu. Dwie osoby z podejrzeniem lekkiego zatrucia czadem zostały zabrane do gorzowskiego szpitala na badania. Prawdopodobną przyczyną ulatniania się tlenku węgla była wadliwa terma gazowa. Zostanie wydany zakaz używania termy gazowej – komentuje dyżurny stanowiska kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie.

Strażacy przypominają o prowadzonej kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Podkreślają, że wystarczy umieścić jedną czujkę czadu w pomieszczeniu gdzie znajduje się np. terma gazowa, a to może uratować życie. Wszystko przez to, że tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Czad nie jest wyczuwalny przez ludzkie zmysły - jest bezwonny i bezbarwny.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

- przy niskim stężeniu - przymglenie świadomości, niepamięć wsteczna, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia wzrokowe, uczucie odurzenia, nudności

- przy średnim stężeniu - znaczne przymglenie świadomości aż do utraty przytomności, wzmożone odruchy, wymioty, wzrost częstości i głębokości oddechu

- przy wysokim stężeniu - utrata przytomności, napady drgawek, kurcze mięśni, spadek czynności oddechowej, sinica, wstrząs z przyśpieszoną akcją serca i spadkiem ciśnienia.

W pomieszczeniach zamkniętych, przy bardzo wysokim stężeniu tlenku węgla, już po kilku wdechach może nastąpić tzw. zatrucie błyskawiczne, prowadzące do zgonu. Przy takich stężeniach śmierć może nastąpić natychmiast, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości