Sprzedawał nielegalnie silne psychotropy

15 listopada 2018, 13:02, red
Przez ponad 1,5 roku mieszkaniec Gorzowa otrzymywał recepty na leki o działaniu psychotropowym. Jak się okazało, mężczyzna nie brał tych leków, tylko sprzedawał je w internecie. 58-latek usłyszał zarzuty, grozi mu do 10 lat więzienia.

Policjanci z Gorzowa sprawą zajęli się w styczniu 2017 roku, kiedy otrzymali informację o paczce, w której znajdowały się silne leki psychotropowe. Urząd celny sprawdził jedną z przesyłek. Nadawca zadeklarował, że w środku znajdują się części komputerowe. Natomiast służby odkryły, że w środku znajdują się silne leki, dostępne wyłącznie na receptę.

Przesyłka została nadana w Gorzowie, dlatego sprawą zajęli się policjanci z komendy miejskiej, zwalczający przestępczość gospodarczą. Ustalenie danych osoby wysyłającej nie było takie oczywiste, bo te umieszczone na paczce, okazały się fałszywe.

- Policjanci prowadzili czynności operacyjne i procesowe. Okazało się, że podobnych przestępstw mogło więcej. Funkcjonariusze ustalili, że leki pochodzą z kilku aptek. Ich dalsza dystrybucja to jednak złamanie przepisów prawa farmaceutycznego. Zebrany materiał dowodowy w postępowaniu nadzorowanym przez gorzowską prokuraturę rejonową doprowadził do zatrzymania podejrzanego 58-latka – opowiada Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Śledczy ustalili, że mężczyzna na podstawie historii choroby pobierał recepty na środki psychoaktywne. Lekarzy wprowadzał w błąd twierdząc, że musi kontynuować leczenie. Robił to jednocześnie w kilku miejscach, a ponieważ z takiej ilości leków nie korzystał, sprzedawał je w internecie.

Tym sposobem oszukał NFZ, bo leki były częściowo refundowane. Straty funduszu to około 800 zł, a wykupionych recept było około 50. Mężczyzna z tego procederu czerpał spore zyski. Policjanci ustalili, że leki psychotropowe były sprzedawane przez internet do odbiorców w całej Polsce. Tym sposobem 58-latek zarobił ponad 11 tys. zł.

Mężczyzna został zatrzymany, przyznał się do winy.. Przedstawiono mu dwa zarzuty - oszustwa oraz przestępstwa związane z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii i prawa farmaceutycznego. 58-letniemu mieszkańcowi Gorzowa grozi do 10 lat więzienia.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości