Wiadomości

Kiedy zostaną otwarte lokale na bulwarze?

10 listopada 2018, 19:15, ak
fot. Anna Kluwak
Od kilkunastu miesięcy lokale znajdujące się w niszach na Bulwarze Wschodnim i Zachodnim są zamknięte. A wszystko przez remont estakady kolejowej, który ma kilkumiesięczne opóźnienie. Prace powoli zbliżają się do końca, a pierwsi najemcy będą mogli korzystać z nisz na początku 2019 roku.

Pierwsze prace przy modernizacji estakady kolejowej rozpoczęły się w połowie listopada 2016 roku. Wówczas ruszono również z remontem nisz, najpierw tych niezagospodarowanych, a następnie w maju 2017 roku rozpoczęto prace w niszach gdzie znajdowały się lokale usługowe i gastronomiczne na Bulwarze Wschodnim i Zachodnim.

W trakcie remontu doszło do sporu PKP PLK i władz Gorzowa, jeżeli chodzi o wynajem nisz. W grudniu 2017 roku PKP PLK wypowiedziało umowy dzierżawy wszystkim najemcom nisz znajdujących się w remontowanej estakadzie kolejowej. Wypowiedzenie otrzymał również Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzowie, który nisze dzierżawione od PKP PLK wynajmował dalej innym podmiotom. To nie spodobało się PKP PLK, które postanowiło wyeliminować pośredników w wynajmie lokali, tak aby przedsiębiorcy dzierżawili nisze bezpośrednio od spółki. A właśnie takim pośrednikiem był OSiR, który na wynajmie 6 lokali zarabiał około 150 tys. zł rocznie.

Ostatecznie, nisze będą wynajmowane bezpośrednio od kolei. Ponadto w październiku 2018 roku miasto doszło do porozumienia z PKP PLK jeżeli chodzi o charakter lokali, które będą znajdowały się w niszach. - PKP PLK zobowiązuje się, w celu utrzymania dotychczasowego charakteru i funkcji bulwaru, do wynajmowania lokali położonych przy Bulwarze Wschodnim wyłącznie do działalności gastronomicznej – brzmi treść porozumienia.

Wiemy już, że remont estakady kolejowej zbliża się do końca, ale z kilkumiesięcznym opóźnieniem. A to oznacza, że gotowe powinny być już nisze. Zatem kiedy pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się do swoich lokali?

- Wszystkie obiekty, które znajdują się przy bulwarach dalej będą pełniły swoje dotychczasowe funkcje. Obecnie trwają prace wykończeniowe, które są bardzo misterne i potrwają do końca roku. Dlatego też stopniowo jak wykonawca, będzie kończył prace, to te obiekty będą udostępniane według określonych zasad danym najemcom. Nie chcemy obiecywać zbyt wiele, ale prawdopodobnie od początku przyszłego roku nisze zostaną udostępnione najemcom. Istotne jest to, że firmy wynajmujące nisze dostaną obiekty bardzo dobrze przygotowane i będą one w lepszym standardzie, niż dotychczas. Ponadto to kto będzie znajdował się w poszczególnych niszach, raczej się nie zmieni – komentuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dotychczasowi najemcy na czas modernizacji estakady mają zawieszone umowy. Natomiast jeżeli pojawią się nowe firmy, to oferta wynajmu pomieszczeń od kolei ma być korzystna. 

Jeżeli najemcy dostaną lokale jeszcze w styczniu 2019 roku, to będą potrzebowali też czasu na aranżację i wyposażenie pomieszczeń adektwatnie do swojej działalności. Niewątpliwe jest jednak to, że w pierwszym kwartale 2019 roku będziemy mogli na pewno wrócić do lokali na Bulwarze Wschodnim i Zachodnim, aby wypić kawę, piwo, zjeść dobry obiad czy po prostu pobawić się. Otwarcie lokali oznacza również, że bulwary zaczną ponownie tętnić życiem.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości