Wiadomości

Gorzów przymierza się do zakupu elektrycznych autobusów

29 października 2018, 16:27, mk
fot. MZK Gorzów
Najpierw były analizy, potem na testy do Gorzowa przyjechał całkowicie elektryczny Solaris, a teraz pora na wykonanie specyfikacji technicznych dotyczących zakupu i utrzymania taboru zasilanego prądem.

Elektryczny autobus był testowany w Gorzowie w czerwcu, przez 2 tygodnie. Autobusy marki Solaris zasilane są żelowymi bateriami Li-Jon o pojemności 240 kWh. Napięcie w bateriach wynosi 600 V i to ma wystarczyć na 130-140 kilometrów ciągłej jazdy. Oznacza to, że na jednym cyklu ładowania, który trwa około 6 godzin, autobus może 14 razy przejechać całą trasę linii 104 (długość to 9,5 km). Dla prawidłowego funkcjonowania komunikacji autobusowej potrzebne więc będą stacje zasilające. W Gorzowie mają powstać trzy stacjonarne stacji szybkiego ładowania na pętlach autobusowych przy Marcinkowskiego, Śląskiej oraz przy szpitalu na Dekerta. Docelowo wybudowane zostaną też cztery stacje na terenie zajezdni MZK przy ulicy Kostrzyńskiej.

Zanim jednak na gorzowskich drogach na stałe zagoszczą elektryczne autobusy, potrzebne jest przygotowanie wielu analiz i uzgodnień, np. określenia szacunkowych kosztów budowy, rozbudowy i montażu elementów wchodzących w skład inwestycji z uwzględnieniem podziału na zadania miasta oraz spółki, dokonania niezbędnych uzgodnień, analiz, opinii, ekspertyz, uzyskanie warunków technicznych w zakresie niezbędnym do opracowania założeń technicznych i funkcjonalnych... W końcu trzeba też policzyć ile w Gorzowie potrzeba tego typu autobusów i jaki będzie koszt ich zakupu.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości