Przebudowa Kazimierza Wielkiego ruszy w 2019 roku

29 października 2018, 14:31, ak
fot. archiwum
Pieniądze dołożone, przetarg rozstrzygnięty, teraz władze Gorzowa będą mogły podpisać umowę z firmą, która zajmie się przebudową ul. Kazimierza Wielkiego. Pierwsze prace mają rozpocząć się na początku 2019 roku i potrwać do 30 listopada 2019 roku.

Dopiero w piątym przetargu wybrano wykonawcę, który zajmie się przebudową ul. Kazimierza Wielkiego. Chociaż jedyna oferta firmy Eurovia Polska S.A. przewyższała zakładany budżet o 4 mln 323 tys. zł, to prezydent Jacek Wójcicki postanowił, że postępowanie zostanie rozstrzygnięte, a miasto dołoży brakującą kwotę.

Skąd brakujące pieniądze? Na początku października prezydent zdecydował przesunąć je z zabezpieczenia budowy węzła komunikacyjnego przy ulicy Słowiańskiej, który ma być częścią inwestycji związanej z budową hali widowiskowo-sportowej. Wszystko przez to, że budowa hali została odłożona w czasie, a przebudowa drogi to pilna inwestycja na którą czeka wielu mieszkańców. Decyzję prezydenta poparli radni, którzy podczas Sesji Rady Miasta zgodzili się na przesunięcie środków finansowych na remont Kazimierza Wielkiego.

Magistrat w piątek 26 października oficjalnie rozstrzygnął przetarg, w którym firm Eurovia Polska S.A. za kwotę 17 mln 498 tys. zł zajmie się przebudowę ul. Kazimierza Wielkiego. Tym samym w przeciągu 2-3 tygodni powinna zostać podpisana umowa pomiędzy miastem, a wykonawcą. Co istotne, Gorzów otrzymał dofinansowanie z subwencji ogólnej w wysokości 5 mln 50 tys. zł na przebudowę drogi.

- Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rozpoczną się jedynie prace przygotowawcze, natomiast realne roboty związane z przebudową ul. Kazimierza Wielkiego ruszą na początku 2019 roku. Jednak dokładny harmonogram prac poznamy, kiedy podpiszemy umowę z firmą Eurovia Polska. Wtedy będziemy wiedzieć jak będą przebiegać poszczególne etapy robót – komentuje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Co zostanie zrobione?

Według specyfikacji istotnych warunków zamówienia inwestycja powinna zostać ukończona do 30 listopada 2019 roku. Ulica Kazimierza Wielkiego ma zostać przebudowana na odcinku blisko 1 kilometra od Urzędu Stanu Cywilnego do skrzyżowania z ul. Czarnieckiego. W ramach inwestycji zostanie wyremontowana jezdnia i perony tramwajowe, przebudowane chodniki i zjazdy oraz przejazdy przez torowisko. Ciekawostką do której dotarł portal gorzowianin.com jest to, że na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego z ul. Czarnieckiego zostanie wybudowane rondo. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym ma usprawnić ruch i zwiększyć bezpieczeństwo.

Inwestycja obejmie również przebudowę sieci wodociągowej, budowę elementów uspokojenia ruchu, przebudowę kanalizacji deszczowej, budowę niezbędnej infrastruktury pod system dynamicznej informacji podróżnych. Ponadto firma będzie musiała się zająć przebudową torowiska z wymianą szyn na odcinku niespełna 200 metrów od ul. Chodkiewicza do ul. Okrzei.

Trzy etapy przebudowy Kazimierza Wielkiego

Zgodnie z projektem tymczasowej organizacji ruchu z 2017 roku inwestycja będzie realizowana w trzech etapach. Na początek prace obejmą odcinek od ul. Roosevelta do ul. Chodkiewicza, w drugim etapie odcinek od ul. Chodkiewicza do Kukuczki, a na sam koniec od Kukuczki do Czarnieckiego.

W przypadku etapu 1, objazd główny, w tym objazd dla MZK prowadzony będzie przez ul. Chodkiewicza. Natomiast w kolejnych etapach objazd prowadzony będzie przez ul. Wyszyńskiego – Owocową – Wiejską. W etapie 2 i 3, zgodnie z dokumentacją, wykonawca zobowiązany jest wprowadzić sygnalizację świetlną czasową na skrzyżowaniu Wyszyńskiego – Owocowa. Dla mieszkańców dostępnych będzie również dojazd do osiedla przez ul. Żwirową i ul. Błotną. Istnieje również możliwość, że wykonawca robót będzie mógł zmienić projekt podziału na etapy i kolejności etapowania robót.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości