Wiadomości

Dzisiaj w nocy zmiana czasu

27 października 2018, 13:01, red
Dzisiaj w nocy czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Tym samym pośpimy o godzinę dłużej, ponieważ zegarki zostaną przestawione z godz. 3 w nocy na godz. 2 w nocy. Natomiast dla osób pracujących, oznacza to zostanie godzinę dłużej w pracy.

W nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października zmieniamy czas z letniego na zimowy. Dzięki temu cofamy zegarki z godz. 3 w nocy na godz. 2. Czas zimowy będzie obowiązywał do 31 marca 2019 roku.

Dla osób lubiących pospać oznacza to godzinę więcej snu, jednak nie dla wszystkich ta zmiana jest dobra. Do tych zmian musi dostosować się m.in. kolej. Kursujące pociągi o godzinie 3.00 zatrzymają się na około 60 minut na najbliższej stacji. Ruszą zgodnie z rozkładem według „nowego” czasu. Natomiast osoby pracujące na nocną zmianę, będą musiały zostać godzinę dłużej w pracy.

Kiedyś przestawianie zegarków dwa razy w roku dawało wiele korzyści. Dzisiaj jest to bardziej udręką, niż wiąże się jakimikolwiek korzyściami. Dlatego też Komisja Europejska zastanawia się nad zniesieniem zmian czasu w krajach Unii Europejskiej, tak aby we wszystkich państwach należących do UE obowiązywał czas letni. Tym bardziej, że podczas konsultacji społecznych większość badanych opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. W związku z tym trwają prace nad nowymi przepisami.

Dlatego też nie wykluczone, że może to być ostatnia zmiana czasu na zimowy. Póki co, jednak ostateczne decyzje nie zapadły. Aby przepisy weszły w życie, na zmianę czasu na letni muszą zgodzić się wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski. Dlatego też Komisja Europejska chce, aby do kwietnia 2019 każde państwo członkowskie powiadomiło ją o zamiarze zastosowania na stałe czasu letniego lub zimowego.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości