Już czas na zmianę opon na zimowe

24 października 2018, 12:55, red
W polskim prawie nie ma pojęcia „opony zimowe”. Jednak tu nie chodzi o prawo, ale o nasze bezpieczeństwo. Dlaczego trzeba zmieniać opony z letnich na zimowe? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Opona, którą używamy od wiosny do jesieni, wykonana jest z gumy odpornej na działanie w wysokich temperaturach. Docelowo musi ona być dość twarda, aby przy temperaturach zbliżonych do 30 stopni nie tracić swoich właściwości. Im chłodniej, tym guma robi się twardsza i już nie ma tak dobrych właściwości jezdnych. Jest bardziej podatna na uszkodzenia, wydłuża się droga hamowania i co najważniejsze – o wiele szybciej możemy wpaść w niekontrolowany poślizg.

Z kolei opona zimowa wykonana jest z bardziej miękkiej gumy. Kierowcy jeżdżący latem na „zimówkach”, głównie na zakrętach słyszą, jak opona „piszczy”. To oznacza, że jest już za gorąco i bieżnik o wiele szybciej się zużywa. Wówczas też bardzo łatwo o uszkodzenie. Taka opona zimą, czyli w warunkach obniżonej temperatury zachowuje lepsze właściwości jezdne.

- Opony zmieniamy mniej więcej w czasie, kiedy na termometrach w godzinach porannych widzimy wskazania poniżej 5-10 stopni Celsjusza - mówi Wojtek, mechanik samochodowy z warsztatu w Wawrowie. Takie warunki atmosferyczne mamy właśnie teraz i jest to idelany czas na wymiane opon. - Pamiętjamy, że w październiku zwykle wymianę opon załatwimy bez kolejek, a listopad jest w zasadzie już ostatecznym terminem ich wymiany i wtedy możemy poczekać dłużej - dodaje.

Ankieta

Zmiana opon na zimowe

  • Zmieniam, kiedy zaczyna padać śnieg6.25%
  • Zmieniam, kiedy jest przymrozek21.09%
  • Zawsze robię to listopadzie, niezależnie od pogody46.88%
  • Zawsze robię to w grudniu, niezależnie od pogody4.69%
  • Jeżdżę na całorocznych21.09%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 384


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości