Wiadomości

Dostałeś maila z ZUS? Uważaj, to oszustwo

10 października 2018, 15:47, red
W ciągu ostatnich kilku tygodni oszuści po raz kolejny zaczęli się podszywać pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aby wyłudzić pieniądze od mieszkańców Gorzowa i województwa lubuskiego. Tym razem oszuści wysyłają maile zatytułowane „Zaległe składki”.
- Oszuści nie próżnują i wciąż udoskonalają swoje metody. Chociaż schemat ich działania zmienia się, to cały czas chcą wyłudzić od mieszkańców pieniądze lub zdobyć hasła do konta bankowego czy do portali społecznościowych. Tylko jednego dnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zadzwoniło kilkanaście osób z informacją o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W temacie wiadomości wpisane było „Zaległe składki”, a w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości – opowiada Agata Muchowska, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na szczęście wątpliwości klientów wzbudził nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce maila. Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. „gov.pl”. Co istotne, strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu – podkreśla Muchowska.

Bardzo ważne jest to, aby nie odpowiadać na podejrzane maile, które rzekomo pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. Jeśli mail wzbudza nasze wątpliwości możemy go zweryfikować w najbliższej placówce ZUS bądź telefonicznie poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości