Miasto dołoży 4,3 mln zł do Kazimierza Wielkiego

1 października 2018, 16:25
fot. archiwum
Prezydent Gorzowa zdecydował o dołożeniu brakującej kwoty do rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę Kazimierza Wielkiego. Jeżeli decyzję prezydenta Wójcickiego zaakceptują radni, remont będzie mógł ruszyć na początku 2019 roku.

Do piątego przetargu na przebudowę ul. Kazimierza Wielkiego zgłosiła się tylko jedna firma, która brała udział we wcześniejszych przetargach. Firma Eurovia Polska S.A. zaproponowała kwotę 17 mln 498 tys. zł za wykonanie inwestycji. Natomiast miasto zamierzało przeznaczyć na przebudowę drogi 13 mln 185 tys. zł. Tym samym oferta przewyższała założony budżet o 4 mln 313 tys. zł.

Wszystko wskazywało na to, że również tym razem przetarg zostanie unieważniony, ale prezydent Jacek Wójcicki zdecydował o dołożeniu brakujących 4 mln 313 tys. zł. Tym samym postępowanie przetargowe będzie mogło zostać rozstrzygnięte, a firma Eurovia Polska S.A. będzie mogła rozpocząć prace na początku 2019 roku.

- Pieniądze zostaną przesunięte z zabezpieczenia budowy węzła komunikacyjnego przy ulicy Słowiańskiej, który ma być częścią inwestycji związanej z budową hali widowiskowo-sportowej. Wszystko przez to, że budowa hali została odłożona w czasie. Natomiast przebudowa Kazimierza Wielkiego to bardzo dobra wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców osiedla Piaski, którzy czekają na ten remont już od wielu lat – komentuje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Zanim magistrat rozstrzygnie pozytywnie postępowanie przetargowe, na przesunięcie 4,3 mln zł z ul. Słowiańskiej na remont Kazimierza Wielkiego, Rada Miasta będzie musiała podjąć w tej sprawie uchwałę i zgodzić się na przesunięcie środków. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano podczas sesji, która odbędzie się 17 października. Do tego czasu prace nad analizą złożonej w ostatnim przetargu oferty będą wstrzymane.

Nieudane przetargi

Pierwsze dwa przetargi na przebudowę ul. Kazimierza Wielkiego zostały unieważnione, ponieważ do magistratu nie wpłynęły żadne oferty na realizację inwestycji. Natomiast do trzeciego przetargu zgłosiła się firma Eurovia Polska S.A., która chciała 19 mln 430 tys. zł za wyremontowanie drogi. Niestety oferta firmy przewyższała budżet miasta o 9 mln zł – miasto miało przeznaczone na inwestycję 10 mln 27 tys. zł, więc magistrat unieważnił postępowanie. W czwartym przetargu na przebudowę ul. Kazimierza Wielkiego, władze Gorzowa zapisały w budżecie na realizację inwestycji o 3 mln zł więcej niż we wcześniejszych przetargach, czyli 13 mln 035 tys zł. Natomiast po raz kolejny do przetargu zgłosiła się Eurovia Polska S.A., która zaoferowała 18 mln 212 tys, zł za wykonanie inwestycji. Tym samym oferta firmy Eurovia przewyższała założony budżet o 5 mln 177 tys. zł i przetarg został unieważniony.

Prace na Kazimierza Wielkiego

Ulica Kazimierza Wielkiego ma zostać przebudowana na odcinku blisko 1 kilometra od Urzędu Stanu Cywilnego do skrzyżowania z ul. Czarnieckiego. Wykonawca będzie miał czas do 30 listopada 2019 roku na zrealizowanie inwestycji. W ramach inwestycji zostanie wyremontowana jezdnia i perony tramwajowe, przebudowane chodniki i zjazdy oraz przejazdy przez torowisko. Ciekawostką do której dotarł portal gorzowianin.com jest to, że na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego z ul. Czarnieckiego zostanie wybudowane rondo. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym ma usprawnić ruch i zwiększyć bezpieczeństwo.

Inwestycja obejmie również przebudowę sieci wodociągowej, budowę elementów uspokojenia ruchu, przebudowę kanalizacji deszczowej, budowę niezbędnej infrastruktury pod system dynamicznej informacji podróżnych. Ponadto firma będzie musiała się zająć przebudową torowiska z wymianą szyn na odcinku niespełna 200 metrów od ul. Chodkiewicza do ul. Okrzei.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości