Wiadomości

Oszustwa na ZUS

17 września 2018, 11:36, red
fot. archiwum
Do mieszkańców Gorzowa i województwa lubuskiego w ostatnich dniach trafiły maile z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak się okazuje, jest to działanie oszustów. Dlatego też pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika, ponieważ plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze.

Maile wysłane przez oszustów trafiły w ostatnim tygodniu do części klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Gorzowa i województwa lubuskiego. Do wiadomości załączony jest plik z fakturą, a jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików lub przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej czy mediów społecznościowych.

- Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go usunąć i pod żadnym pozorem nie otwierać załącznika. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur ani żadnej innej dokumentacji drogą mailową – podkreśla Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.

Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przesyła tylko za pośrednictwem profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, tym klientom, którzy posiadają konto na PUE.

- W razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanej korespondencji, prosimy klientów o kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numer 22 560 16 00 – mówi Muchowska.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości