Wiadomości

Ranking jakości życia. Jak wypada Gorzów?

14 września 2018, 16:15, red
fot. gorzowianin.com
Tygodnik Polityka porównał jakość życia w polskich miastach. Pod lupę zostały wzięte miasta na prawach powiatu. Jak wypadły w tym zestawieniu Gorzów i Zielona Góra?

Tygodnik Polityka opublikował ranking miast, jeżeli chodzi o jakość życia. W rankingu znalazło się 66 miast na prawach powiatu. Specjaliści wzięli pod uwagę 10 kategorii, które wpływają na jakoś życia, a są to: komunikacja, zdrowie, bezpieczeństwo, społeczność, środowisko, praca, samorząd, mieszkania, czas wolny i edukacja. Pozycja, jaką zajęło dane miasto jest średnią ocen z dziesięciu kategorii. Co istotne, jak podaje Polityka do analiz wykorzystano wyłącznie obiektywne z założenia i ogólnodostępne dane statystyczne zbierane w sposób systematyczny. Zrezygnowano z uwzględniania danych subiektywnych, np. wyników sondaży czy nawet reprezentatywnych badań opinii.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Sopot, który na 100 możliwych punktów procentowych zdobył 99,60 punktów. Drugie miejsce zajęła Warszawa 98,76/100, a trzecie Kraków 95,88/100. W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze Poznań, Rzeszów, Gdańsk, Wrocław, Opole, Gdynia i Olsztyn.

Ankieta

Jak się żyje i mieszka w Gorzowie?

  • Bardzo dobrze10.53%
  • Dobrze20.04%
  • Może być34.27%
  • Źle12.65%
  • Bardzo źle4.65%
  • Nie mam zdania1.16%
  • Chętnie przeprowadziłbym/abym siędo innego miasta16.69%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1462

Gorzów w zestawieniu zajął 26 miejsce zdobywając 59,59 punktów/100. Najlepiej ocenioną kategorią w naszym mieście została społeczność na którą składa się frekwencja wyborcza, liczba członków klubów sportowych, liczba organizacji pożytku publicznego, wydatków miasta na ochronę powietrza i klimatu oraz liczba domów i ośrodków kultury. Kolejną wysoko ocenioną kategorią są mieszkania. Tutaj pod uwagę wzięto przeciętną powierzchnię mieszkania, liczbę mieszkań komunalnych oraz liczbę mieszkań podłączonych do kanalizacji i wyposażonych w centralne ogrzewanie. Trzecią dobrze ocenioną kategorią jest komunikacja na którą składa się długość dróg o utwardzonej nawierzchni, procent mieszkań z internetem o przepustowości minimum 30 Mb/s, wydatki miasta na transport i łączność oraz zasię sieci światłowodowych. We wszystkich tych trzech kategoriach nasze miasto zdobyło ponad 70 punktów procentowych.

Według rankingu Gorzów musi popracować jeszcze nad zdrowiem (liczba lekarzy względem liczby mieszkańców, liczba łóżek w szpitalach, przyrost naturalny, wydatki miasta na ochronę zdrowia i zgony osób w wieku do 65 lat) i pracą (stopa bezrobocia rejestrowanego, liczba osób pracujących względem liczby mieszkańców, podmioty wpisane do rejestru REGON, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto oraz odsetek dzieci objętych opieką w żłobkach), bo te wskaźniki zostały ocenione najniżej.

Jeżeli chodzi o naszych południowych sąsiadów, to Zielona Góra zajęła 31 miejsce w rankingu zdobywając 52,09 punkty procentowe na 100 możliwych. Natomiast najgorzej ocenionym miastem, które zajęło ostatnie miejsce w zestawieniu są Świętochłowice, które zdobyły 2,19 punkty procentowe.

 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości