Centrum przesiadkowe bez pętli tramwajowej

12 września 2018, 12:58, ak
fot. Autorskie Atelier architekta Leszka Horodyskiego
Znamy więcej szczegółów dotyczących budowy centrum przesiadkowego w Gorzowie. Według koncepcji przedstawionej przez projektanta, przy dworcu PKP powstanie strefa „Kiss&Ride”, ale zostanie zlikwidowana pętla tramwajowa. Prace mają ruszyć w 2019 roku.

Węzeł przesiadkowy, który powstanie w naszym mieście przy dworcu PKP ma nosić nazwę "Zintegrowane Centrum Podróży" i ma pełnić rolę integracyjną polegającą na powiązaniu głównych obiektów transportu zapewniając sprawną i bezpieczną obsługę pasażerów. W centrum przesiadkowym znajdzie się linia tramwajowa, kolej regionalna i dalekobieżna, autobusy, taksówki oraz dojazd dla samochodów osobowych do specjalnej strefy "Kiss&Ride".

Firma Autorskie Atelier architekta Leszka Horodyskiego, który zajmował się przygotowaniem koncepcji za kwotę 108 tys. zł zaprezentowała właśnie docelową koncepcję budowy centrum przesiadkowego i modernizacji dworca PKP w Gorzowie.

W zaprezentowanej koncepcji nowością jest to że trasa tramwajowa przy węźle przesiadkowym zostanie zakończona podwójną "krańcówką" umożliwiającą minięcie się dwóch tramwajów, a nie tak jak do tej pory pętlą tramwajową.

Jak czytamy w opisie koncepcji zrezygnowano z pętli tramwajowej, ponieważ jej wykonanie na nowo oznaczałoby wyburzenie dwóch budynków. A w tym przypadku nie byłoby możliwości zrobienia przystanku przed dworcem, który byłby zadaszony i połączony z placem. Wykonawca tłumaczy również, że wprowadzenie pętli na placu odcina przestrzeń wewnątrz niej dla ruchu pieszego i zmniejsza bezpieczeństwo podróżnych wychodzących z dworca PKP. Ponadto przy zjeździe z pętli nie widzimy torowiska w ul. Dworcowej, co stanowi potencjalne źródło zagrożenia bezpieczeństwa pozostałym użytkownikom drogi.

Ewentualne prace przy budowie centrum przesiadkowego mają rozpocząć się w 2019 roku i potrwają dwa lata. Koszt inwestycji póki co nie jest znany.

Fotoreportaż


1/4 Koncepcja dworca przesiadkowego

1/4 Koncepcja dworca przesiadkowego

2/4 Koncepcja dworca przesiadkowego

2/4 Koncepcja dworca przesiadkowego

3/4 Koncepcja dworca przesiadkowego

3/4 Koncepcja dworca przesiadkowego

4/4 Koncepcja dworca przesiadkowego

4/4 Koncepcja dworca przesiadkowego

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości