Wirus bostoński w DPS

30 sierpnia 2018, 11:32
fot. http://dpskamien.nazwa.pl
Kilkudziesięciu podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim w powiecie gorzowskim zachorowało na wirus bostoński. Infekcję wirusową u pensjonariuszy stwierdził w czwartek lekarz rodzinny.

W czwartek 30 sierpnia w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim, lekarz rodzinny stwierdził u 30 pensjonariuszy zachorowanie na wirus bostoński, czyli infekcję wirusową objawiającą się wystąpieniem charakterystycznej wysypki.

Wirus bostoński jest bardzo często mylony z ospą wietrzną. Przyczyną choroby jest wirus Coxsackie, który odpowiedzialny jest także za anginę, przeziębienie, zapalenie trzustki czy biegunkę. Do zarażania dochodzi najczęściej drogą kropelkową.

Pierwsze objawy, jakie możemy zaobserwować po zarażeniu się wirusem bostońskim to : ból gardła, wysoka gorączka, zmęczenie, złe samopoczucie, brak apetytu. Czasami mogą zdarzyć się wymioty oraz biegunka. W następnej kolejności pojawia się wysypka. Ma formę plamek i grudek. Plamki mają około 1 cm średnicy i występują głównie na twarzy i górnej połowie klatki piersiowej. Wysypka nie jest swędząca. Wysypka zaczyna się pojawiać po około 2 – 3 dniach od pojawiania się gorączki. Objawy mijają same bez konieczności leczenia. Choremu podaje się jedynie leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości