Wiadomości

Czy wojewoda obniży pensję Wójcickiemu?

22 lipca 2018, 12:19, red
fot. archiwum
Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz apeluje w komentarzu na jednym z portali internetowych, aby Jacek Wójcicki nie brał udziału w „cyrku zafundowanym przez Kaczyńskiego”. Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów dotyczącej obniżenia pensji prezydentom, wójtom i burmistrzom miast.

- Prezydencie Jacku, przyjacielu drogi, prosić radnych o obniżenie sobie pensji, tylko dlatego, że szeregowy poseł Kaczyński sobie tego zażyczył? Dramat. Wyborcy PiS-u i tak tego nie zrozumieją i nie docenią, a rozsądni Polacy i Gorzowianie odpowiednio to zinterpretują. Ja wolę przegrać wybory, niż wziąć udział w cyrku zafundowanym nam przez Kaczyńskiego – pisze na portalu lubuskie.onet.pl prezydent Nowej Soli, Wadim Tyszkiewicz. - Proszenie radnych, żeby posłusznie wykonali rozkaz Kaczyńskiego? Niepojęte. Beze mnie. Ja się nie dam upodlić. Powodzenia w wyborach, choć kompletnie nie rozumiem Twojej decyzji – dodaje prezydent Tyszkiewicz.

Chodzi o to, że prezydent Wójcicki sam prosił radnych Gorzowa o podjęcie uchwały, która obniżyłaby jego pensje o 20 procent. Jednak podczas sesji, radni – mimo próśb prezydenta – nie obniżyli mu zarobków. Za obniżeniem głosowali jedynie radni PiS oraz trzech radnych z Gorzów Plus. Kolejny ruch miał należeć do wojewody, który mógł zaskarżyć uchwałę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nie jest to jednak takie proste. Aby zaskarżyć uchwałę, musi być ona podjęta. Podjęta w 2014 roku uchwała o zarobkach prezydenta Gorzowa jest zgodna z prawe i jej zaskarżyć nie można, a nowej nie ma. Dziennikarze portalu zapytali jakie dalsze działania zostaną podjęte w tej sprawie. - Nadzór wojewody nad wykonywaniem zadań gminy sprawowany jest na podstawie kryterium zgodności z prawem, a uchwała organu sprzeczna z prawem jest nieważna – mówił w rozmowie z portalem Waldemar Gredka, dyrektor biura wojewody.

Jak dodaje Gredka, uchwała z 2014 roku jest obecnie badana, ale na tym etapie nie dopatrzono się podstaw do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Wojewoda może jednak wydać zarządzenie zastępcze obniżające pensję prezydentowi. Decyzja jeszcze nie zapadła.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości