Wiadomości

Młode bociany dostały obrączki [zdjęcia]

28 czerwca 2018, 07:30, ak
fot. Kamil Lewera, Radio Plus
Blisko 100 młodych bocianów zostanie zaobrączkowanych przez przyrodników. Wszystko po to, aby chronić ptaki oraz sprawdzać ich wędrówkę po Polsce i Europie. Ponadto podczas obrączkowania bocianów, przyrodnicy sprzątają gniazda i sprawdzają słupy na których zostały zbudowane.

Od kilku dni przyrodnicy z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego odwiedzają bocianie gniazda na terenie Parku Narodowego Ujście Warty i obrączkują młode bociany. Za pomocą podnośnika dostają się do gniazda skąd wyciągają ptaki.

- Chwytamy młode bociany, ponieważ łatwiej je złapać i są one obrączkowane dwoma typami obrączek. Pierwsza to numer obrączki, a druga to numer stacji ornitologicznej. Dzięki temu wiemy ile bocianów na naszym terenie przebywa, a ile wraca do swoich gniazd po kilku latach – opowiada Krzysztof Gajda, główny specjalista Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego

Przyrodnicy nie tylko obrączkują bociany, ale również czyszczą gniazda i sprawdzają stan słupów energetycznych na których znajdują się gniazda. Niestety często w gniazdach jest wiele śmieci, jak żyłki czy nawet styropian, dlatego też ich czyszczenie jest ważne, tak aby nie zaszkodzić młodym ptakom.

Do tej pory zajrzeliśmy do 20 gniazd i mamy zaobrączkowanych 50 młodych bocianów. Szacujemy, że do końca akcji zaobrączkujemy blisko 100 ptaków. Niestety nie do wszystkich gniazd możemy dojechać, dlatego też liczba sprawdzonych przez nas bocianów nie jest większa – tłumaczy Gajda.

Fotoreportaż


1/6 Obrączkowanie młodych bocianów

1/6 Obrączkowanie młodych bocianów

2/6 Obrączkowanie młodych bocianów

2/6 Obrączkowanie młodych bocianów

3/6 Obrączkowanie młodych bocianów

3/6 Obrączkowanie młodych bocianów

4/6 Obrączkowanie młodych bocianów

4/6 Obrączkowanie młodych bocianów

5/6 Obrączkowanie młodych bocianów

5/6 Obrączkowanie młodych bocianów

6/6 Obrączkowanie młodych bocianów

6/6 Obrączkowanie młodych bocianów

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości