Wiadomości

Skarby schowane w wieży katedralnej [film]

22 czerwca 2018, 13:02, ak
fot. Anna Kluwak
Od pożaru gorzowskiej katedry minął prawie rok. Przez ten czas archeolodzy z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie przeszukiwali ziemię, która była wypełnieniem sklepienia kruchty podwieżowej. Jak się okazało, znaleziono w niej mnóstwo skarbów pochodzącch z okresu od XIV do XXI wieku.

Do pożaru katedry w Gorzowie doszło 1 lipca 2017 roku podczas trwających obchodów 760-lecia miasta Gorzowa. Jesienią 2017 roku rozpoczęto prace przygotowawcze do jej remontu. Jedną z pierwszych czynności było osuszenie całej świątyni oraz usunięcie wypełnienia sklepienia kruchty podwieżowej. Jak się okazało wypełnienie to składało się z grubej warstwy ziemi zalegającej bezpośrednio na sklepieniu, a na niej różne odpady związane z wielowiekowym użytkowaniem wieży.

Cała ziemia i "śmieci" się w niej znajdujące zostały przewiezione na teren firmy Eneris Surowce, gdzie od jesieni 2017 roku do tej pory, archeolodzy prowadzą prace poszukiwawcze. Wśród rzeczy odnalezionych w ziemni znalazły się artefakty pochodzące z okresu od XIV do XXI wieku.

Wśród skarbów znaleziono m.in. ponad 100 monet takich jak brandenburskie feningibrakteatowe czy fening brakteatowy Zakonu Krzyżackiego z XV wieku, a także kilkaset fragmentów ceramiki naczyniowej, gotycką i nowożytną ceramikę budowlaną. Ciekawostką były artykuły codziennego użytku, ozdoby, zabawki, okucia książek, tłok pieczętny. Skromnie prezentuje się natomiast liczba odnalezionych dewocjonaliów, bo są to tylko dwa krzyżyki.

Wszystkie odnalezione skarby będzie można zobaczyć na specjalnej wystwie, która odbędzie się w piątek 29 czerwca w Muzeum Lubuskim przy ul. Warszawskiej w Gorzowie.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości