Wiadomości

Muzyka nie ma granic

18 maja 2018, 11:38, red
fot. .facebook.com/No-Borders-Band
W piątek 18 maja o godz. 20 w Dankowie odbędzie się pierwszy koncert zespołu No Borders Band, który tworzy młodzież z II LO w Gorzowie, Warszawy oraz z Niemiec. Co istotne w skład zespołu wchodzą uchodźcy z Syrii i Afganistanu. Grupa jesienią wyruszy w specjalną trasę koncertową.

22 młodych muzyków z Polski i Niemiec przygotowuje się do jesiennej trasy koncertowej. W dniach 13 – 19 maja z inicjatywy II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gorzowie Wlkp. powstaje zespół No Borders Band. W jego skład wchodzi młodzież z: Warszawy, Gorzowa, Berlina, Fuerstenwalde. Wśród nich są także muzycy z Syrii i Afganistanu.

Do udziału w projekcie „Muzyka – spotkania, muzyka - porozumienia” udało się namówić m.in. Jacka „Budynia” Szymkiewicza z zespołu Pogodno, pianistę jazzowego Michała Wróblewskiego, gorzowskiego muzyka Błażeja Króla, a także gości z zagranicy: rapera Jamala Kamano i aktywistkę Fatumę Muso. Nie tylko poprowadzą zajęcia dla młodych muzyków, ale również wezmą udział w dyskusjach o różnorodności i płynących z niej korzyściach.

- Na pomysł projektu wpadliśmy w 2015 r. Pracowałam wtedy w Berlinie i pomagałam uchodźcom przebywającym w Niemczech. Uczyłam ich języka niemieckiego. W tym czasie w mediach zrobiło się głośno o relokacji uchodźców, a w Polsce pisano wiele niezrozumiałych dla mnie rzeczy na ten temat - opowiada Dominika Szyszko, jedna z organizatorek spotkania.

Dominika o tych problemach rozmawiała z Andrzejem Janczewskim, germanistą z II LO. Razem wpadli na pomysł, by obalić stereotypy dotyczące migrantów. – Pomyślałam, że kontrowersyjne opinie biorą się głównie z niewiedzy o innych kulturach – mówi Dominika. Z tej inspiracji powstał międzynarodowy zespół, który zagrał koncert w II LO.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości