Legalne piwo na bulwarze w Gorzowie? O tym zdecydują radni

17 maja 2018, 19:00, ak
fot. Anna Kluwak
Pod koniec maja radni mają zdecydować czy picie alkoholu na bulwarach w Gorzowie będzie legalne. Propozycja zniesienia zakazu spożywania alkoholu na Bulwarze Zachodnim i Wschodnim to pomysł prezydenta Jacka Wójcickiego.

Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Gorzowa prezydent Jacek Wójcicki zaproponował radnym, aby jeszcze przed wakacjami wprowadzić możliwość spożywania alkoholu na nadwarciańskich bulwarach. Jednak radni nie zgodzili się na wprowadzenie uchwały do porządku obrad i na zajęcie się tematem spożywania alkoholu na nadwarciańskich bulwarach. 7 radnych głosowało za wprowadzeniem uchwały i dalszym głosowaniem, 2 było przeciwko, a 12 wstrzymało się od głosu.

Teraz, prezydent Jacek Wójcicki ponownie złożył projekt uchwały uchwały mówiący o wprowadzeniu odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym na terenie Bulwaru Zachodniego i Wschodniego w Gorzowie, z wyjątkiem strefy związanej z placem zabaw dla dzieci. Nad jej przyjęciem radni będą głosować we wtorek 29 maja.

W uzasadnieniu swojego pomysłu prezydent tłumaczy, że wyłączenie nadwarciańskich bulwarów spod zakazu spożywania alkoholu umożliwi optymalne wykorzystanie przestrzeni publicznej, jaką jest Bulwar Wschodni i Zachodni przez ogól społeczności oraz pozwoli na edukację w zakresie kultury spożycia alkoholu w miejscu publicznym.

Ankieta

Picie alkoholu na nadwarciańskich bulwarach

  • Jestem za legalnym piciem alkoholu na bulwarze80.7%
  • Zakaz spożywania alkoholu powinien nadal obowiązywać14.68%
  • To moja sprawa gdzie piję alkohol2.91%
  • Nie interesuje mnie to1.7%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1819

- Rolą polityki społecznej jest edukacja społeczeństwa. Należy rozumieć to pojęcie szeroko, jako kształtowanie właściwych postaw względem osób nadużywających alkohol oraz jako kulturę spożywania napojów alkoholowych, także w miejscach publicznych. Spożywanie alkoholu to nie tylko upijanie się, ale dozwolony prawnie element życia. Istotna jest natomiast dbałość o indywidualne kontrolowanie ilości i częstotliwości jego spożycia. Wybrany obszar objęty odstępstwem od zakazu spożywania napojów alkoholowych jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i najchętniej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców Gorzowa i gości. W ubiegłych latach pomimo zakazu spożywania alkoholu na tym terenie, ludzie i tak pili alkohol na bulwarach. Dlatego też uwalniając bulwary od zakazu picia kształtujemy politykę społeczną, wpływając na edukację i kulturę spożycia – tłumaczy Radosław Sujak, wiceprezydent Gorzowa

Jeżeli radni zgodzą się na legalne picie alkoholu na bulwarach to miasto zamierza ustawić na nad Wartą wolnostojące alkomaty, a także przeprowadzić kampanię informacyjną za pomocą bilbordów o szkodliwości picia alkoholu oraz akcje informacyjne z udziałem streetworkerów. Ponadto zostałyby zwiększone patrole policji i straży miejskiej, aby czuwać nad porządkiem i bezpieczeństwem osób na bulwarze.

Jak będą głosować radni? Z zapowiedzi Roberta Surowca, klub radnych Platformy Obywatelskiej będzie za wprowadzeniem odstępstwa od spożywania alkoholu w miejscach publicznych i popiera pomysł legalnego picia alkoholu na nadwarciańskich bulwarach. Natomiast klub radnych #KochamGorzów jeszcze nie podjął decyzji. - W piątek przed sesją będziemy mieli spotkanie naszego klubu i wtedy podejmiemy wspólną decyzje co do głosowań – komentuje radna Marta Bejnar-Bejnarowicz. Z kolei przeciwny legalnemu spożywaniu alkoholu będzie klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości