Wiadomości

Od maja zmiany pod numerem 997

23 kwietnia 2018, 10:39, red
fot. KWP
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało rozpoczęcie procesu przełączania numeru alarmowego 997 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Numer 997 będzie nadal działał, ale zgłoszenie odbierze już operator, a nie dyżurny policji. W Województwie lubuskim zmiany zostaną wprowadzone w maju.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przełączenie numeru alarmowego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego usprawni system, a informacja trafi od razu do operatów numerów alarmowych, co umożliwi jednoczesne powiadomienie o danym zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

Według MSWiA przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych.

Zmiany w województwie lubuskim zostaną wprowadzone w maju tego roku. Od tego momentu, dzwoniąc pod numer 997 telefon odbierze dyspozytor, a nie jak do tej pory dyżurny policji. Do komend policji będą przesyłane tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

Według danych resortu operatorzy numerów alarmowych w CPR odebrali w zeszłym roku prawie 8,5 mln fałszywych zgłoszeń (prawie 45 proc. wszystkich). Odsetek zgłoszeń fałszywych w 2017 r. zmniejszył się o ponad 2 proc.

- W związku z tym przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują – czytamy w komunikacie MSWiA.

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości