Wiadomości

Piąty przetarg na rozbudowę wylotówki z Gorzowa

18 kwietnia 2018, 16:57, ak
fot. gorzowianin.com
Gorzowski magistrat ogłosiły właśnie piąty przetarg na modernizację wschodniego wylotu drogi krajowej nr 22 na odcinku od ronda Sybiraków do granic Gorzowa. Wszystkie poprzednie postępowania zostały unieważnione ze względu na zbyt duże wymagania finansowe wykonawców.

Pierwszy przetarg na rozbudowę drogi krajowej nr 22 do dwóch pasów w ciągu ul. Walczaka, Zawackiej i Łukasińskiego został ogłoszony w kwietniu 2016 roku. Wówczas pula pieniędzy przeznaczona na inwestycję wynosiła 52 mln 488 tys. zł., a najniższa oferta przekraczała budżet o ponad 11,726 mln zł, więc przetarg został unieważniony. Również drugi i trzeci przetarg został unieważniony z uwagi na zbyt dużą różnicę cen. W drugim przetargu oferta była wyższa o 9 mln 361 tys. zł. Natomiast w trzecim postępowaniu chociaż środki zwiększono do 56 mln 740 tys. zł, to najtańsza oferta była i tak wyższa o 13 mln 128 tys. zł. Natomiast w czwartym postępowaniu przetargowym zgłosiła się tylko jedna firma, która zaoferowała 108 mln 034 tys. zł, czyli o 51 mln 294 tys. zł więcej, niż przewidziało miasto.

Aby nie stracić ministerialnego dofinansowania na inwestycję w kwocie 49 mln zł, gorzowski magistrat ogłosił właśnie piąty przetarg na rozbudowę do dwóch pasów jezdni drogi krajowej nr 22 od ronda Sybiraków do granic Gorzowa. Co istotne, postępowanie jest ogłoszone w trybie zaprojektuj i wybuduj. Miasto czeka na zgłoszenia firm do 28 maja.

Czy tym razem uda się rozstrzygnąć przetarg i ruszyć w końcu z rozbudową DK 22? - Na dzisiaj szacujemy, że 60-65 mln zł to realna cena za rozbudowę ul. Walczaka, Zawackiej i Łukasińskiego. Dlatego też mamy nadzieję, że w końcu uda się znaleźć wykonawcę, który nie będzie chciał kosmicznych pieniędzy za tę inwestycję. W międzyczasie czekamy na decyzję z Centrum Unijnych Projektów Transportowych czy będziemy mogli rozbić tę inwestycję osobno na projekt, a osobno na prace budowlane. Jednak aby nie tracić czasu na czekanie ogłosiliśmy kolejny przetarg – komentuje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Rozbudowa krajowej 22

Zakres przebudowy obejmuje budowę drugiej jezdni w ul. Walczaka na odcinku od granic miasta do ronda Gdańskiego wraz z rozbudową ronda i przebudową torowiska tramwajowego, budowę drugiej jezdni ul. Zawackiej (dawnej Bierzarina) wraz z przebudową skrzyżowania ul. Zawackiej i ul. Łukasińskiego z nowo projektowaną drogą. A także budowę drugiej jezdni ul. Łukasińskiego.

Prace obejmą również przebudowę i budowę torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu pasa dzielącego ul. Walczaka od ronda Gdańskiego do ul. Fieldorfa-Nila wraz z przebudową pętli. Zostaną wybudowane również ścieżki rowerowe, nowe chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Ciekawostką jest to, że pojawią się dwa nowe ronda turbinowe. Zostaną wybudowane na skrzyżowaniu ul. Walczaka i ul. Fieldorfa-Nila oraz ul. Walczaka i Szarych Szeregów. Natomiast zwykłe rondo zostanie wybudowane na skrzyżowaniu ul. Zawackiej i Łukasińskiego.

Prace zostaną podzielone na etapy i w pierwszej kolejności będzie rozbudowywana ul. Walczaka, następnie ul. Zawackiej i na samym końcu ul. Łukasińskiego.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości