Kartą za bilet? Niestety nie w Gorzowie

15 kwietnia 2018, 13:09, mk
fot. MPK Łódź
Gorzowskie biletomaty to istny skansen – wskazuje Robert Trębowicz, reprezentujący Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa. Chodzi o noszenie sakiewki z monetami i brak płatności kartą. Niestety, wszystko wskazuje na to, że skansenem pozostaniemy, bo nawet w nowych tramwajach takiej możliwości nie będzie. Przynajmniej na razie.

Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale pierwsze biletomaty w gorzowskich tramwajach i autobusach zamontowano w kwietniu 2011 roku, czyli równo 7 lat temu. Wówczas był to wręcz milowy krok w dziejach gorzowskiej komunikacji miejskiej, ale już w roku 2018 wydaje się, że to rozwiązanie przypomina skansen. I to nie tylko dlatego, że technologia poszło znacząco do przodu, ale też dlatego, że nikt nie myśli, aby cokolwiek w obecnynych biletomatach zmienić.

Oczywiście biletomaty to niewątpliwe ułatwienie dla pasażerów korzystających z jednorazowych przejazdów komunikacją miejską. Możliwość zakupienia biletu o każdej porze dnia i nocy to ogromny plus. Na tym jednak kończą tzw. pozytywy. Częste awarie, przepełnienia kasetek z monetami, czy też nagminne „połykanie” pieniędzy bez wydruku biletów, to tylko niektóre bolączki naszych automatów. Obecnie ich największą wadą jest brak możliwości płacenia banknotami i kartą płatniczą. W czasach kiedy ilość transakcji kartami rośnie lawinowo, a plastikowy pieniądz wypiera ten realny, warto byłoby pochylić się nad pomysłem uruchomienia takiej funkcji w automatach do sprzedaży biletów.

- Kiedy MZK wyposaży kasy biletowe w terminale do kart płatniczych? Brak płatności kartą to nie tylko kompromitacja, ale także cywilizacyjne zacofanie. Czasem zastanawia mnie, czy w MZK nie zatrzymano się w mentalnie w czasach talarów i dukatów – pyta na portalu społecznościowym Robert Trębowicz, z Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa. - Proszę pamiętać, że dystrybucja biletów powierzona jest dla MZK przez Organizatora PTZ. Więc formalnie kwestia terminali w kasach biletowych należy również do Organizatora PTZ - odpowiedział wywołany do tablicy Marcin Pejski, rzecznik gorzowskiego MZK.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że płatności kartą w obecnych biletomatach nie będzie. Pojawiło się jednak niewielkie „światełko w tunelu”. Dokładnie przeczytaliśmy specyfikację istotnych warunków zamówienia nowych tramwajów, które teoretycznie w tym orku powinny pojawić się w Gorzowie. W nowych „Pesach” mają być aż dwa automaty biletowe!

„Na drzwiach frontowych winien być zainstalowany interfejs użytkownika (ekran komunikacyjny), wrzutnia monet, otwór odbioru biletu i reszty oraz miejsce na czytnik zbliżeniowej karty płatniczej i bezstykowej karty elektronicznej. Urządzenie ma mieć możliwość łatwej rozbudowy o moduł obsługi zbliżeniowej karty płatniczej oraz czytnik karty miejskiej bez konieczności wymiany podzespołów automatu”.

Oznacza to, że biletomaty mają być jedynie przystosowane do obsługi kart płatniczych w bliżej nieokreślonej przyszłości. Pozostaje mieć nadzieje, że będą mniej awaryjne od obecnie funkcjonujących i zimą bez najmniejszych przeszkód wydrukują kartonik i wydadzą resztę. Ci, którzy chcą płacić elektronicznie, postaną aplikacje internetowe.

Płatności kartą w biletomatach możliwe są nie tylko w większych miastach. Już dawno z tego nowoczesnego rozwiązania skorzystały takie miasta jak Jelenia Góra, Płock czy Bydgoszcz.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->