Wiadomości

Wysypujące się śmieci, mała ilość pojemników

12 kwietnia 2018, 13:06, red/inf. prasowa
fot. czytelnik Marcin
W ciągu trzech miesięcy Eneris Surowce odebrał od mieszkańców Gorzowa prawie 400 ton odpadów, z czego taż 200 ton w marcu. Gorzowianie mają wciąż wiele pytań dotyczących segregacji oraz wywozu śmieci.

Od stycznia 2018 roku mieszkańcy Gorzowa segregują śmieci na 5 frakcji - papier, szkło, plastik/metal, bio oraz zmieszane. Przez ten czas firma Eneris Surowce zebrała prawie 400 ton śmieci z gorzowskich osiedli – 40 ton w styczniu, 150 ton w lutym i 200 ton w marcu.

Chociaż system obowiązuje już czwarty miesiąc, to mieszkańcy Gorzowa mają wciąż wiele pytań dotyczących segregacji. A o co najczęściej pytają gorzowianie?

Altana jest za mała – kontenery stoją na zewnątrz i szpecą okolicę

W większości przypadków altany śmietnikowe na gorzowskich osiedlach nie są dostosowane do pomieszczenia wszystkich 5 kontenerów wymaganych przez nowy system zbiórki. Budowane zazwyczaj wiele lat temu z myślą wyłącznie o zbiórce zmieszanych odpadów komunalnych, nie spełniają obecnych wymagań prawnych. Dostawienie dwóch kolejnych pojemników do przepełnionych altan nie wszędzie jest możliwe, wskutek tego część pojemników stoi poza ich obrębem.

- Rozwiązaniem sytuacji jest przebudowanie altan i dostosowanie ich do obecnych wymagań związanych z nowym systemem zbiórki. Aby ułatwić zarządcom wyliczenie optymalnej wielkości altany oraz liczbę i wielkość potrzebnych pojemników, Eneris wraz z biurem projektowym „A8 Architektura” opracował kalkulator altankowy. Podając liczbę mieszkańców, częstotliwość odbioru odpadów itp. uzyskujemy informacje na temat wymaganej liczby i wielkości pojemników oraz sugerowanej wielkości altany. Zarządcy zainteresowani otrzymaniem wyliczeń, proszeni są o kontakt pod adresem altana@grupa-eneris.pl – opowiada Marta Czerwińska, specjalista ds. komunikacji Eneris Ochrona Środowiska.

Dlaczego w mojej altance jest tak mało pojemników?

Decyzja co do liczby pojemników, które znajdują się w altankach należy do wspólnot mieszkaniowych, zarządców i administratorów. To zarządzający daną nieruchomością podają w deklaracji dokładne zapotrzebowanie na pojemniki – ich liczbę oraz rodzaj (kolor). Zgłoszone zapotrzebowanie powinno odpowiadać liczbie mieszkańców danego osiedla. Taka deklaracja jest przekazywana do Związku Celowego Gmin MG-6. Natomiast Eneris Surowce, jako operator systemu, realizuje zlecenia przekazane przez ZCG MG-6

Śmieci wysypują się z pojemników. Dlaczego odpady są odbierane tak rzadko?

- Częstotliwość odbioru poszczególnych frakcji odpadów ZCG MG-6 określa na podstawie regulaminu i włącza ją do specyfikacji przetargowej. Na podstawie tych wytycznych operatorzy kalkulują koszty obsługi, a następnie odbierają odpady. Harmonogram zbiórek jest elementem kontraktu, który obowiązuje operatora. Odbiera on zatem odpady ściśle według wytycznych związku – tłumaczy Marta Czerwińska.

Ja segreguję odpady, ale mój sąsiad nie. Czemu mam płacić za niego kary?

Firma Eneris Surowce odbierając odpady, na bieżąco kontroluje poprawność segregacji. - W przypadku, gdy nasi pracownicy zauważą, że w worku bądź pojemniku znajduje się niewłaściwy rodzaj odpadu np. do niebieskiego pojemnika przeznaczonego na papier wrzucone są również opakowania plastikowe, dokumentują to zdjęciem, które następnie jest kierowane do ZCG MG-6 – podkreśla pracownica Eneris.

Konsekwencją może być nałożenie kary na mieszkańca (w przypadku nieruchomości jednorodzinnych) bądź zarządcę nieruchomości (osiedla). Na złej segregacji traci przede wszystkim środowisko – cała zawartość pojemnika, w którym umieszczono niewłaściwie posegregowane odpady trafia bowiem do odpadów zmieszanych.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości