Ranking miast. Jak wypadł Gorzów?

30 marca 2018, 12:20, red
fot. archiwum
Ranking miast przygotowała firma Arcadis na podstawie wskaźników GUS za 2015 rok. Gorzów w ogólnym rankingu zajął 15 miejsce – daleko za Zieloną Górą, ale za to przed Gdynią, Łodzią i Szczecinem.

Analiza, która została przeprowadzona we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, obejmowało trzy obszary: gospodarkę, społeczeństwo i środowisko. Po podsumowaniu wyników z tych trzech dziedzin stworzoną listę 50 miast. Gorzów zajął dość wysokie – 15 miejsce, chociaż sąsiadująca z nami Zielona Góra w każdej dziedzinie „bije nas na głowę”. Południowa stolica województwa lubuskiego zajęła bardzo wysoką – 7 lokatę.

Najwyższe miejsce Gorzów Wielkopolski zajął w obszarze społeczeństwo – 13. Analiza obejmowała opiekę zdrowotną, warunki życia, czyli przeciętne wynagrodzenie i liczbę osób korzystających z pomocy społecznej. Brano pod uwagę też liczbę samochodów na 1 tys. mieszkańców, liczbę przestępstw czy wypadków drogowych.

14 miejsce Gorzów zajął w dziedzinie „Gospodarka”. Tutaj pod lupę brano np. nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach czy też liczbę nowych podmiotów gospodarczych. Na wynik wpływ miała też cena biletu miesięcznego, ale też długość dróg publicznych. W rankingu na czele Warszawa, Wrocław i Poznań. Zielona Góra tym razem wypadła o wiele gorzej. Miasto to znajduje się dopiero na 27 miejscu.

Najsłabiej nasze miasto wypadło w dziedzinie „Środowisko”. W tym przypadku brano pod uwagę głównie emisję zanieczyszczeń powietrza, zużycie energii elektrycznej i wody na 1 mieszkańca, intensywność zalesienia czy też ilość zmieszanych odpadów komunalnych na 1 mieszkańca. Gorzów znalazł się na 15 miejscu, a Zielona Góra w czołówce – na miejscu 3.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości