Inspektorzy sprawdzą czy sklepy łamią zakaz handlu

18 marca 2018, 09:44, ak
W niedzielę 18 marca przypada druga niedziela z zakazem handlu. W związku z tym, inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy ponownie będą kontrolowali sklepy w Gorzowie, w których zakaz handlu może być łamany. Chodzi o lokale w których zamiast właścicieli, sprzedaż będą prowadzić pracownicy. Te osoby będą karane.

Pierwsza „zakazana” niedziela przypadła 11 marca. Wówczas na terenie Gorzowa zostało skontrolowanych 15 sklepów, natomiast w trzech przypadkach przepisy zostały złamane. W dwóch sklepach z alkoholem oraz w jednym ze słodyczami – za ladą zamiast właściciela, stali pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie.

- We wszystkich trzech przypadkach wobec właścicieli sklepów zostanie wszczęte postępowanie karne i zostaną oni ukarani mandatem w wysokości 1000 złotych – mówił w ubiegłą niedzielę Piotr Gontarczyk, pracownik Państwowej Inspekcji Pracy.

Natomiast dzisiaj (18 marca) przypada druga niedziela objęta zakazem handlu. Również dzisiaj wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe, dyskonty oraz sklepy w galeriach handlowych są zamknięte. W przypadku galerii, mogą być otwarte restauracje, siłownie czy lokale, gdzie sprzedają właściciele. Otwarte mogą być jedynie małe sklepy osiedlowe, ale tylko pod warunkiem, że za kasą stanie sam właściciel, a nie pracownik.

Dlatego też po raz kolejny inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy będą kontrolowali otwarte sklepy i sprawdzali czy rzeczywiście sprzedają w nich właściciele, a nie pracownicy.

Z tego też powodu Państwowa Inspekcja Pracy uruchomiła specjalną infolinię pod numerem 601 786 651 na którą można dzwonić w godz. od 8 do 20 i zgłaszać sklepy, które są otwarte i prawdopodobnie łamią zapisy ustawy. Natomiast inspektorzy będą przeprowadzali kontrole w godz. od 10 do 18 – zarówno po zgłoszeniu telefonicznym, jak i z urzędu.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości