Wiadomości

Gorzowski zabytek na sprzedaż

26 lutego 2018, 14:00, ak
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Władze Gorzowa podjęły decyzję o sprzedaży zabytkowej Willi Pauckscha, która znajduje się przy Wale Okrężnym. Miasto nie ma pieniędzy na remont obiektu, więc sprzeda go za jedynie 20 procent jego wartości. Ostateczną decyzję o sprzedaży z bonifikatą mają podjąć radni.

Zabytkowa Willa Pauckscha na gorzowskim Zawarciu została wybudowana w 1876 roku. W latach 2001-2014 w budynku znajdował się Grodzki Dom Kultury. Od tamtego czasu budynek stoi pusty i po prostu niszczeje. Pomimo prób szukania nowego gospodarza, nie udało się. Dlatego też po czterech latach władze Gorzowa postanowiły sprzedać zabytkową willę. Natomiast Lubuski Konserwator Zabytków wyraził zgodę na sprzedaż nieruchomości.

- Zamierzaliśmy pozostawić tę nieruchomość w zasobach miasta i wykorzystać ją dla potrzeb społecznych. Jednak taki sposób zagospodarowania wiązał się z poniesieniem bardzo dużych nakładów finansowych na remont obiektu, na co nie możemy sobie pozwolić w obecnej sytuacji ekonomicznej. Dlatego też w celu zapobiegnięcia dalszemu niszczeniu i degradacji zabytku, podjęliśmy decyzję o sprzedaży - tłumaczy Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Miasto wyliczyło, że zabytkowy budynek wraz z przyległym terenem przy ul. Wał Okrężny 36-37 jest warty 4 mln 851 tys. zł. Willa wraz z działką miałaby zostać sprzedana w drodze przetargu i przeznaczona na cele usług publicznych, z dopuszczeniem usług komercyjnych.

Aby znalezienie nowego właściciela było jak najbardziej prawdopodobne, miasto chce sprzedać zabytkową willę aż z 80% bonifikatą. Tym samym podczas najbliższej sesji Rady Miasta, gorzowscy radni zdecydują czy Willa Pauckscha zostanie sprzedana za 20% swojej wartości.

Co istotne, nowy właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do zagospodarowania nieruchomości zgodnie z planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego oraz do rozpoczęcia prac remontowych w terminie 2 lat oraz zakończenia prac w ciągu 4 lat - od momentu kupna budynku. Zobowiązanie to zostanie zabezpieczone karą umową w wysokości 50 tys. zł za każdy rok zwłoki z tytułu nie rozpoczęcia prac remontowych oraz 50 tys. zł za każdy rok zwłoki za nie zakończenie remontu w wyznaczonym terminie.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości