Konsekwencje nieterminowej spłaty rat kredytu

23 lutego 2018, 20:20, mati
Wiele osób boi się skorzystać z kredytu bankowego lub pożyczki ze względu na wizję utraty mieszkania czy majątku w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania. Instytucje finansowe wymagają regularnego opłacania rat i podejmują różne działania celem otrzymania zaległych pieniędzy, zanim dług stanie się przedmiotem postępowania egzekucyjnego. Jakie są konsekwencje nieterminowej spłaty rat kredytu?

Umowa kredytu i pożyczki

Przed podpisaniem zobowiązania klient otrzymuje projekt umowy kredytowej lub pożyczkowej – draft. Znajdują się w nim informacje dotyczące działań, jakie zostaną podjęte w przypadku braku terminowego dokonania spłaty oraz wysokości opłat z tego tytułu. Warto zapoznać się z tymi zapisami i prosić doradcę o wyjaśnienie wszystkich niejasnych kwestii. Zarówno w banku, jak i firmie pożyczkowej trzeba uważnie czytać dokumenty. Więcej w artykule pt.: „Zasady działania przy zawieraniu umowy pożyczki. Jak nie dać się oszukać?”.

Monit, windykacja telefoniczna i listowna

W sytuacji braku dokonania spłaty kolejnej raty kredytu lub pożyczki przypomnienie o płatności wysyłane jest w formie monitu. Po jego otrzymaniu – SMS-em lub e-mailem warto szybko uregulować ratę i w ten sposób zakończyć sprawę. Kolejnym krokiem, podejmowanym przez instytucje finansowe jest windykacja telefoniczna, czyli kontakt z doradcą lub przedstawicielem firmy windykacyjnej, do której została przekazana informacja o przeterminowanym zobowiązaniu wraz z danymi klienta. Niektóre instytucje wysyłają – najczęściej płatny monit – listem i nie kontaktują się z klientem telefonicznie – informują eksperci od pożyczek ratalnych z ratkomat.pl.

Opóźnienia w spłacie – kluczowe znaczenie czasu

Czas ma kluczowe znaczenie w przypadku braku zapłaty kolejnej raty kredytu bankowego lub pożyczki. Im szybciej klient skontaktuje się z przedstawicielem instytucji finansowej, tym mniejsze będą kary finansowe. Warto również pamiętać, że czas pomiędzy płatnościami za kolejne raty jest krótki i zwłoka w wyjaśnieniu sprawy spowoduje, że dług będzie rósł wraz z odsetkami z tego tytułu.

Podejmując zobowiązanie finansowe, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu pieniędzy na jego spłatę. Jeśli jednak okaże się, że nie jest możliwe opłacenie raty w terminie, warto nawiązać kontakt z instytucją finansową i poinformować o swojej sytuacji oraz zaproponować jej rozwiązanie, co powinno pomóc uniknąć konsekwencji.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości