Wiadomości

Konsekwencje nieterminowej spłaty rat kredytu

23 lutego 2018, 20:20, mati
Wiele osób boi się skorzystać z kredytu bankowego lub pożyczki ze względu na wizję utraty mieszkania czy majątku w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania. Instytucje finansowe wymagają regularnego opłacania rat i podejmują różne działania celem otrzymania zaległych pieniędzy, zanim dług stanie się przedmiotem postępowania egzekucyjnego. Jakie są konsekwencje nieterminowej spłaty rat kredytu?

Umowa kredytu i pożyczki

Przed podpisaniem zobowiązania klient otrzymuje projekt umowy kredytowej lub pożyczkowej – draft. Znajdują się w nim informacje dotyczące działań, jakie zostaną podjęte w przypadku braku terminowego dokonania spłaty oraz wysokości opłat z tego tytułu. Warto zapoznać się z tymi zapisami i prosić doradcę o wyjaśnienie wszystkich niejasnych kwestii. Zarówno w banku, jak i firmie pożyczkowej trzeba uważnie czytać dokumenty. Więcej w artykule pt.: „Zasady działania przy zawieraniu umowy pożyczki. Jak nie dać się oszukać?”.

Monit, windykacja telefoniczna i listowna

W sytuacji braku dokonania spłaty kolejnej raty kredytu lub pożyczki przypomnienie o płatności wysyłane jest w formie monitu. Po jego otrzymaniu – SMS-em lub e-mailem warto szybko uregulować ratę i w ten sposób zakończyć sprawę. Kolejnym krokiem, podejmowanym przez instytucje finansowe jest windykacja telefoniczna, czyli kontakt z doradcą lub przedstawicielem firmy windykacyjnej, do której została przekazana informacja o przeterminowanym zobowiązaniu wraz z danymi klienta. Niektóre instytucje wysyłają – najczęściej płatny monit – listem i nie kontaktują się z klientem telefonicznie – informują eksperci od pożyczek ratalnych z ratkomat.pl.

Opóźnienia w spłacie – kluczowe znaczenie czasu

Czas ma kluczowe znaczenie w przypadku braku zapłaty kolejnej raty kredytu bankowego lub pożyczki. Im szybciej klient skontaktuje się z przedstawicielem instytucji finansowej, tym mniejsze będą kary finansowe. Warto również pamiętać, że czas pomiędzy płatnościami za kolejne raty jest krótki i zwłoka w wyjaśnieniu sprawy spowoduje, że dług będzie rósł wraz z odsetkami z tego tytułu.

Podejmując zobowiązanie finansowe, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu pieniędzy na jego spłatę. Jeśli jednak okaże się, że nie jest możliwe opłacenie raty w terminie, warto nawiązać kontakt z instytucją finansową i poinformować o swojej sytuacji oraz zaproponować jej rozwiązanie, co powinno pomóc uniknąć konsekwencji.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości