Bilet dla juniorów za 10 złotych miesięcznie?

21 lutego 2018, 17:01, mat
fot. archiwum
Symboliczne opłaty za bilety komunikacji miejskiej dla małych dzieci i uczniów szkół podstawowych? To możliwe. Radni z klubu PO złożyli wniosek o wprowadzenie tzw. biletu „Junior”.

Niektóre miasta wprowadziły już darmową komunikację dla dzieci i młodzieży szkolnej. W Gorzowie, na chwilę obecną nikt nie ma tego w planach. Są jednak działania, które pozwoliłyby znacząco obniżyć koszty ponoszone przez rodziców na zakup biletów miesięcznych. Bilet Juniora byłby też idealnym rozwiązaniem dla rodziców dzieci młodszych, których to pociechy ukończyły 4 rok życia, a nie chodzą jeszcze do szkoły. Często koszty podróży kilkuosobowej rodziny komunikacją miejską, np. przy konieczności przesiadania się na inne linie są bardzo wysokie.
Dlatego też radni PO złożyli uchwałę, która wprowadzić ma dwa rodzaje biletów: 30-dniowy na wszystkie linie za 10 złotych oraz 12-miesięczny na wszystkie linie za 100 złotych.

- Po wielokrotnych rozmowach i konsultacjach z mieszkańcami, wychodząc naprzeciw polityce prorodzinnej, proponujemy wprowadzenie biletu „Junior” dla dzieci od 4 roku życia do ukończenia szkoły podstawowej. Zaproponowana przez nas zniżka nie uszczupli w znaczący sposób przychodów miasta, ale w znacznym stopniu odciąży wydatki gorzowskich rodzin – mówi Jerzy Sobolewski, przewodniczący klubu radnych PO.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że i ten pomysł na obniżenie kosztów życia gorzowian przepadnie. Jeszcze przed dyskusją na sesji, projekt uchwały został przesłany do opinii przez prezydenta miasta. Agnieszka Surmacz, działając w imieniu prezydenta zaopiniowała ten projekt negatywnie, wskazując, że rozmowy z mieszkańcami i zaproponowane rozwiązania są działaniami w zakresie ustalenia opłat za przewóz, a te nie należą do radnych – tylko do prezydenta.

Obecnie w Gorzowie ulgowy bilet miesięczny kosztuje 46 złotych. Gdyby kupować bilet co miesiąc, przez cały rok, rodzic na jedno tylko dziecko wydałby 552 złote. Łatwo więc policzyć, że oszczędności w tym przypadku byłyby ogromne. To również oznaczałoby, że w budżecie Gorzowa zabrakłoby dość sporej kwoty. Jakiej? Pomysłodawcy tego nie podają. - Autorzy projektu nie wskazują skutków finansowych wprowadzenia tej uchwały, ani też źródeł ich pokrycia.

Czy uda się wprowadzić w Gorzowie ten bilet, przekonamy się już za tydzień. Projekt radnych PO trafi pod obrady Rady Miasta Gorzowa. Sesje zaplanowano na środę, 28 lutego. - Z tego co się orientuje, to w kilu miastach w Polsce takie rozwiązania były wprowadzone właśnie uchwałą radnych – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Robert Surowiec. - Prezydent obiecywał w wyborach darmową komunikację miejską, więc mamy nadzieję, że wywiąże się ze swoich obietnic – dodaje Surowiec.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości