Na "Kwadracie" zamieszkają bezdomni?

20 lutego 2018, 11:32, mkl
Od listopada czekamy na otwarcie gorzowskiego „Kwadratu”. Inwestycja, choć jeszcze nie ukończona, już wzbudza ogromne kontrowersje wśród mieszkańców miasta. Wielu osobom nie podoba się obecny wygląd Placu Nieznanego Żołnierza.
- Idealne miejsca noclegowe dla bezdomnych. Ławki wręcz nadają się do zamieszkania – mówi z ironią w głosie jedna z mieszkanek ulicy Dąbrowskiego, którą spotkaliśmy przy gorzowskim kwadracie. - Uczestniczyłam w spacerach organizowanych przez miasto i to miało całkiem inaczej wyglądać – dodaje.

Chodzi o zrewitalizowany Plac Nieznanego Żołnierza. Według wielu mieszkańców to miejsce miało swój klimat, było mnóstwo zieleni, a teraz jest… ławkowisko i beton. Na formach internetowych aż wrze od negatywnych opinii mieszkańców na ten temat. - Nic się nie zmieni, okoliczni „żule” będą mieli tylko więcej miejsca na całodzienne spożywanie niskogatunkowych trunków zakupionych w okolicznej Żabce lub Biedronce – pisze jeden z internautów. - Później rozłożą się na idealnie do tego celu przygotowanych ławkach - dodaje.

- Wszyscy mówią, że będzie ładnie, żeby poczekać, aż drzewa się zazielenią, gdy wieczorem zostaną włączone światła – opowiada z kolei mieszkanka ulicy Dąbrowskiego. Na Kwadracie wyremontowane zostały wszystkie ciągi piesze. Usunięto betonowe obrzeża trawników i wszelkie bariery architektoniczne. Pojawiły się iluminacje świetlne, oświetlenie LED i... 175 nowych ławek. Według wstępnych wyliczeń rewitalizacja „Kwadratu” kosztowała blisko 6 milionów złotych.

Ankieta

Wyremontowany Kwadrat przy Chrobrego

  • Wygląda znacznie lepiej, niż wcześniej51.35%
  • Zupełni mi się nie podoba, sam beton i ławki26.69%
  • Będzie nowe miejsce noclegowe dla bezdomnych16.89%
  • Czekam na otwarcie placu zabaw dla dzieci5.07%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1480

Na dodatek wciąż nie wiadomo kiedy odnowiony „Kwadrat” będzie otwarty. Pierwszy termin to 10 listopada 2017, później całość miała być gotowa na Wigilię. Otwarcie miało nastąpić 20 grudnia. Jak wszyscy wiemy, imprezę zorganizowano na niewielkim wycinku placu. Później „ostateczny” termin wyznaczono na środę, 31 stycznia. Jednak pod koniec stycznia miejscy urzędnicy informowali, że „odbiory placu powinny zakończyć się do połowy lutego”. Do dzisiaj (20.02.2018) na Placu Nieznanego Żołnierza wciąż trwają prace. Teren jest ogrodzony i niedostępny dla mieszkańców.

- Prace odbiorcze jeszcze trwają. Plan jest taki, by zakończyły się w tym tygodniu – mówi Marta Liberkowska z Wydziału Promocji i Informacji UM w Gorzowie.

Fotoreportaż


1/5 "Kwadrat" wciąż w remoncie

1/5

2/5 "Kwadrat" wciąż w remoncie

2/5

3/5 "Kwadrat" wciąż w remoncie

3/5

4/5 "Kwadrat" wciąż w remoncie

4/5

5/5 "Kwadrat" wciąż w remoncie

5/5

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości