Wstęp do solarium tylko z dowodem

16 lutego 2018, 12:25, red/PAP
W piątek wszedł w życie zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. We wszystkich solariach, których na terenie Gorzowa jest kilkanaście będzie musiało pojawić się obowiązkowo ostrzeżenie o tym, że korzystanie z nich zwiększa ryzyko zachorowania na raka czerniaka.

Nawet kilka wizyt w solarium przed 30 rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry o 75% – ostrzega Ministerstwo Zdrowia. Dlatego też w piątek 16 lutego wszedł w życie zakaz korzystania z solarium przez osoby poniżej 18 roku życia, tym samym właściciele salonów będą mieli obowiązek sprawdzania czy dana osoba chcąca skorzystać z opalania ma dowód osobisty.

Salonów oferujących sztuczne opalanie w Gorzowie jest kilkanaście, praktycznie na każdym osiedlu. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, ponad 2/3 dorosłych Polaków oraz co trzeci polski nastolatek korzysta z solarium i mimo świadomości negatywnych skutków dla zdrowia taki sposób opalania wciąż jest u nas powszechnie akceptowany.

Według danych resortu zdrowia w Polsce aż 12% dorosłych i 6% nastolatków korzystających z solariów chodzi tam co najmniej dwa razy w tygodniu. Z badań zleconych przez resort wynika także, że ponad 60% dorosłych Polaków deklaruje, że ważna jest dla nich ładna opalenizna, a ponad połowa uważa, że pobyt w solarium poprawia nastrój. Podobnie deklaruje niewiele mniej nastolatków – 55% podoba się opalona skóra, 29 % po prostu lubi chodzić do solarium, a 26% uważa, że ma to wpływ na nastrój.

Dlatego też celem wprowadzenia zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie, jest uchronienie tych osób przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

Ankieta

Opalanie w solarium

  • Bardzo dobrze, że wprowadzili zakaz dla osób niepełnoletnich44.56%
  • Nie widzę nic złego w korzystaniu z solarium8.53%
  • Sam/a chętnie chodzę do solarium6.4%
  • Uważam, że sztuczne opalanie to głupota18.12%
  • Nigdy w życiu nie korzystałem/am z solarium22.39%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 469

W Polsce świadomość zagrożeń spowodowanych przez promienie ultrafioletowe jest wciąż niska. Udowodniono naukowo, że promienie UV – zarówno te naturalne, jak emitowane w solarium – są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży: znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Statystyki dotyczące czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry, potwierdzają, że najczęściej występuje on wśród młodych kobiet, a ryzyko zachorowania rośnie na skutek korzystania z solarium.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości