Fałszywe zgłoszenia zmorą numeru 112

12 lutego 2018, 18:41, red
fot. KWP
Codziennie wojewódzkie centrum powiadamiania ratunkowego odbiera około tysiąc telefonów, z czego prawie 800 to alarmy fałszywe lub po prostu głupie żarty. Wśród dzwoniących na 112 są dzieci czy też osoby nietrzeźwe.

Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego działa w Gorzowie od grudnia 2013 roku i doskonale się sprawdza. Obecnie w WCPR pracuje 36 operatorów – na jednej 12-godzinnej zmianie jest ich sześciu. Codziennie na numer 112 dzwoni średnio blisko tysiąc osób. W większości przypadków są to zgłoszenia fałszywe - operatorzy obierają około 770 takich telefonów. W skali całego 2017 roku aż 75% zgłoszeń było alarmami fałszywymi.

Wśród osób, które blokują numer alarmowy są bardzo często dzieci czy też osoby nietrzeźwe. Ludzie dzwoniący pod 112 często nie zdają sobie sprawy, że dzwonią pod numer alarmowy, który służy do ratowania życia i pytają się o pomoc drogową, chcą zamówić taksówkę, pizzę czy też sprawdzić pogodę.

- Średni czas oczekiwania na zgłoszenie, to 10 sekund i bardzo często te 10 sekund decyduje o uratowaniu czyjegoś życia. Dlatego też, zanim komukolwiek przyjdzie do głowy wybrać numer 112 dla żartów, to niech lepiej dwa razy się nad tym zastanowi. Po nowelizacji kodeksu wykroczeń grożą za blokowanie numeru 112 konkretne kary. Tutaj nie chodzi o to, aby być represyjnym wobec obywateli, ale żeby bronić przed sytuacjami kiedy ktoś chce zadzwonić na 112 dla żartu – mówił minister Joachim Brudziński podczas wizyty w Gorzowie z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112.

Według kodeksu wykroczeń „kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. zł”.

Ważną informacją jest to, że w 2018 roku ruszy pilotaż aplikacji mobilnej służącej do wysyłania zgłoszeń alarmowych na numer 112. Aplikacja ma umożliwić osobom głuchym i niedosłyszącym skuteczną komunikację z operatorami numeru alarmowego 112, tak aby umożliwić udzielenie im niezbędnej pomocy. To rozwiązanie jest oczekiwane, w szczególności przez osoby niedosłyszące, ale nie tylko. Aplikacja pozwoli również na wysyłanie wiadomości ze zgłoszeniem, z prośbą o pomoc, w przypadkach, gdy osoba zgłaszająca nie jest w stanie - z różnych powodów - wykonać połączenia głosowego.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości