Przekroczony stan alarmowy na Warcie i Noteci [film]

2 lutego 2018, 16:42, red
fot. gorzowianin.com
Sytuacja hydrologiczna w północnej części województwa lubuskiego nie jest najlepsza. W Gorzowie oraz okolicach został przekroczony stan alarmowy. Woda pozalewała pola oraz niewiele brakuje, aby zalała niektóre domy.

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z zagrożeniem powodziowym w północnej części województwa lubuskiego. Najgorsza sytuacja jest obecnie w powiecie gorzowskim, strzelecko-drezdeneckim i międzyrzeckim. W Gorzowie stan alarmowy na rzece Warcie wynosi 440 cm i został przekroczony o ponad 11 cm. Z kolei stan alarmowy dla rzeki Obry w Międzyrzeczu wynosi 220 centymetrów i został przekroczony o 59 cm.

- Komunikaty napływające do mnie są bardzo niepokojące, zwłaszcza że jest już kilka miejscowości, gdzie stany alarmowe zostały przekroczone. Na szczęście prognozy pogody są dobre i w najbliższych dniach nie powinien padać deszcz. Natomiast najmniejsze opady mogłyby przyczynić się do wylewania rzek z koryt, które są już wypełnione. Oczywiście jesteśmy gotowi do podejmowania działań w sytuacjach kryzysowych – mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Wszystkie służby są postawione w stan gotowości, w razie gdyby trzeba było ewakuować ludność lub zająć się zabezpieczaniem domów przed zalaniem. Są przygotowane plany ewakuacji ludzi oraz rozmieszczenia zwierząt.

- Cały czas monitorujemy poziom wód na rzekach i jesteśmy w stałym kontakcie z wszystkimi jednostkami państwowej straży pożarnej oraz OSP - podkreśla Przemysław Gliński, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości