Wiadomości

Koniec śmieciowego problemu?

2 lutego 2018, 10:30, red
fot. czytelnik Grzegorz
Minął niecały miesiąc od wprowadzenia nowych zasad segregowania odpadów. Do tej pory w Gorzowie rozstawiono ponad 14 tysięcy pojemników. Osoby odpowiedzialne za nowy system twierdzą, że odpady są odbierane w sposób prawidłowy, a mieszkańcy coraz lepiej segregują śmieci.

Dawno już nie mówiło się o odpadach w Gorzowie tyle, ile w ciągu ostatniego miesiąca. Zmiana zasad segregowania, częstotliwości i harmonogramów odbioru, zmiana operatora w części miasta oraz zmiany deklaracji na wywóz odpadów zbiegły się w krótkim czasie. Od 7 stycznia 2018 r. mieszkańców obszaru Związku Celowego Gmin MG-6 obowiązuje segregacja odpadów na 5 frakcji. System dotyczy 141 tys. mieszkańców zarówno z Gorzowa, jak i podgorzowskich gmin.

Pracownicy firm komunalnych: ENERIS Surowce, Ragn-Sells oraz wspierającej je firmy Albar rozstawili ponad 14 tysięcy pojemników na odpady oraz – na prośbę administratorów osiedli - 154 tzw. dzwonów do zbiórki selektywnej. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej otrzymali ponad 13 tys. pakietów zawierających worki do zbiórki selektywnej, harmonogramy odbioru oraz ulotki edukacyjne.

- W chwili obecnej nowy system odbioru odpadów komunalnych na terenie Gorzowa i okolicznych gmin działa. Oczywiście, wszyscy jeszcze musimy się nauczyć nowych zasad i je utrwalić, aby zwiększyć poziom recyklingu, a co za tym idzie przyczynić się do ochrony środowiska. Zgodnie z obowiązującym prawem w tym roku powinniśmy uzyskać recykling na poziomie 30%, za rok – 40%, a od 2020 r. – 50%. To trudne wyzwanie, ale możliwe do spełnienia, pod warunkiem przestrzegania zasad segregacji - powiedziała Katarzyna Szczepańska, Dyrektor Biura Związku Celowego Gmin MG-6.

Zgodnie z kontraktem kluczowe do identyfikacji są naklejki, a nie kolory pojemników. To, ile i jakiej wielkości pojemników trafi do konkretnej altany zależy od deklaracji składanych przez mieszkańców oraz od informacji przekazywanych do ZCG MG-6 przez zarządców nieruchomości.

- Nie pozostajemy bierni na zgłoszenia dotyczące dostawiania pojemników do altan lub na posesję. Niestety, spotykamy się z sytuacjami, kiedy w altanach śmietnikowych nie ma już miejsca, część mieszkańców oczekuje, że dostawimy więcej pojemników, nawet na zewnątrz, a część narzeka, że szpecą one krajobraz. Dodatkowo pojemniki możemy ustawiać wyłącznie na terenie utwardzonym, a jednocześnie nie chcemy zajmować miejsc parkingowych. Jesteśmy otwarci na pomysły i rozwiązania, które zadowolą mieszkańców i będą zgodne z kontraktem zawartym ze Związkiem MG-6 - powiedział Tomasz Bielański, dyrektor ds. operacyjnych gorzowskiego oddziału ENERIS Surowce S.A.
Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości