Koniec śmieciowego problemu?

2 lutego 2018, 10:30, red
fot. czytelnik Grzegorz
Minął niecały miesiąc od wprowadzenia nowych zasad segregowania odpadów. Do tej pory w Gorzowie rozstawiono ponad 14 tysięcy pojemników. Osoby odpowiedzialne za nowy system twierdzą, że odpady są odbierane w sposób prawidłowy, a mieszkańcy coraz lepiej segregują śmieci.

Dawno już nie mówiło się o odpadach w Gorzowie tyle, ile w ciągu ostatniego miesiąca. Zmiana zasad segregowania, częstotliwości i harmonogramów odbioru, zmiana operatora w części miasta oraz zmiany deklaracji na wywóz odpadów zbiegły się w krótkim czasie. Od 7 stycznia 2018 r. mieszkańców obszaru Związku Celowego Gmin MG-6 obowiązuje segregacja odpadów na 5 frakcji. System dotyczy 141 tys. mieszkańców zarówno z Gorzowa, jak i podgorzowskich gmin.

Pracownicy firm komunalnych: ENERIS Surowce, Ragn-Sells oraz wspierającej je firmy Albar rozstawili ponad 14 tysięcy pojemników na odpady oraz – na prośbę administratorów osiedli - 154 tzw. dzwonów do zbiórki selektywnej. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej otrzymali ponad 13 tys. pakietów zawierających worki do zbiórki selektywnej, harmonogramy odbioru oraz ulotki edukacyjne.

- W chwili obecnej nowy system odbioru odpadów komunalnych na terenie Gorzowa i okolicznych gmin działa. Oczywiście, wszyscy jeszcze musimy się nauczyć nowych zasad i je utrwalić, aby zwiększyć poziom recyklingu, a co za tym idzie przyczynić się do ochrony środowiska. Zgodnie z obowiązującym prawem w tym roku powinniśmy uzyskać recykling na poziomie 30%, za rok – 40%, a od 2020 r. – 50%. To trudne wyzwanie, ale możliwe do spełnienia, pod warunkiem przestrzegania zasad segregacji - powiedziała Katarzyna Szczepańska, Dyrektor Biura Związku Celowego Gmin MG-6.

Zgodnie z kontraktem kluczowe do identyfikacji są naklejki, a nie kolory pojemników. To, ile i jakiej wielkości pojemników trafi do konkretnej altany zależy od deklaracji składanych przez mieszkańców oraz od informacji przekazywanych do ZCG MG-6 przez zarządców nieruchomości.

- Nie pozostajemy bierni na zgłoszenia dotyczące dostawiania pojemników do altan lub na posesję. Niestety, spotykamy się z sytuacjami, kiedy w altanach śmietnikowych nie ma już miejsca, część mieszkańców oczekuje, że dostawimy więcej pojemników, nawet na zewnątrz, a część narzeka, że szpecą one krajobraz. Dodatkowo pojemniki możemy ustawiać wyłącznie na terenie utwardzonym, a jednocześnie nie chcemy zajmować miejsc parkingowych. Jesteśmy otwarci na pomysły i rozwiązania, które zadowolą mieszkańców i będą zgodne z kontraktem zawartym ze Związkiem MG-6 - powiedział Tomasz Bielański, dyrektor ds. operacyjnych gorzowskiego oddziału ENERIS Surowce S.A.

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości