Wiadomości

Nowy system segregacji śmieci jest, a pojemników brak

7 stycznia 2018, 15:43, red
Od niedzieli mieszkańcy Gorzowa powinni segregować śmieci do pięciu pojemników. Jednak odpowiednich kubłów w altanach śmietnikowych na terenie miasta po prostu nie ma.

W niedzielę 7 stycznia wszedł w życie nowy system gospodarki odpadami na terenie Gorzowa. Zgodnie z nowym systemem, mieszkańcy powinni znaleźć w swoich altanach śmietnikowych pojemniki przeznaczone do segregacji odpadów na pięć frakcji - papier, szkło, plastik/metal, bio oraz zmieszane.

W niedziele popołudnie sprawdziliśmy kilkanaście altan śmietnikowych na osiedlu Górczyn oraz w centrum Gorzowa. Jednak nie było ani nowych pojemników, ani nawet wymiany oznaczenia na kubłach.

We wszystkich altanach śmietnikowych nadal stały trzy pojemniki. Dlatego nowy system segregacji chociaż formalnie obowiązuje, to w rzeczywistości nie jest możliwy do realizacji, ponieważ gorzowianie po prostu nie mają gdzie wyrzucić śmieci, które posegregowali według nowych standardów.

Kiedy nowe kosze lub nowe oznakowanie się pojawi w altanach śmietnikowych na terenie Gorzowa? Prawdopodobnie zostanie to zrobione w poniedziałek 8 stycznia.

Nowy system segregacji śmieci wygląda następująco:

1. pojemnik niebieski – papier i opakowania z papieru/tektury (gazety, czasopisma, katalogi, książki, zeszyty, papier szkolny i ulotki, karton i tekrura, rolki papieru, ścinki papierowe, worki papierowe).

2. pojemnik zielony – opakowania szklane kolorowe i bezbarwne (butelki szklane po napojach i żywności, słoiki szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach).

3. pojemnik żółty – tworzywa sztuczne, opakowania z tworzyw sztucznych (siatki i torby z tworzyw sztucznych, plastikowe butelki i baniaki, opakowania po produktach spożywczych, plastikowe opakowania po chemii gospodarczej i kosmetykach, plastikowe doniczny, styropian i folie opakowaniowe) oraz metale i opakowania wielomateriałowe (puszki po konserwach, metalowe opakowania, metlowe zakrętki, korki i kapsle, puszki po napojach, opakowanie z folii aluminiowej, opakowania Tetra Pak np. po napojach i mleku, opakowania po kawia, słodyczach, chipsach).

4. pojemnik brązowy - biodegradowalne (skoszona trawa, liście, gałęzie krzewów, rośliny doniczkowe i kwiaty, kwiaty orodowe, obierki, skórki, owoce, skorupki jaj, łupiny orzechów).

5. pojemnik czarny - odpady pozostałe po segregacji (szkło stołowe, kryształy, porcelana, tubki po pastach, pieluchy, podpaski, chusteczki higieniczne, znicze z zawartością wosku, niedopałki papierosów, popiół, odchody zwierząt, resztki mięsa i kości, resztki ryb i owoców morza, resztki kuchenne, zużyte ręczniki papierowe i serwetki, torebki z herbatą, zabrudzony i tłusty papier, zniszczona odzież i buty).

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości