Wiadomości

Noworoczne postanowienia to spore wyzwanie

30 grudnia 2017, 13:02, ak
Co roku na Sylwestra jest tak samo. Wraz z końcówką grudnia tworzymy w swojej głowie lub na papierze listę rzeczy, które planujemy zrobić w Nowym Roku. Jednak w większości przypadków te postanowienia nie są realizowane.

Jest Sylwestrowa noc, zbliża się północ. Podczas kiedy strzelają korki szampanów, składamy sobie wzajemnie życzenia oraz myślimy o tym, co zamierzamy zrobić lub zmienić w naszym życiu w Nowym Roku.

Wśród noworocznych życzeń jest zawsze to, aby nadchodzący rok byłe lepszy, niż ten poprzedni. Jednak wraz z nadejściem Nowego Roku zaczynamy również wyliczać, że w 2018 roku: zrzucimy parę kilogramów, zaczniemy chodzić na siłownię, przestaniemy palić, spotkamy wielką miłość, wyjedziemy na niezapomniane wakacje, zaczniemy jeść zdrowo i regularnie, odniesiemy sukces w pracy, nauczymy się języka obcego, zaczniemy oszczędzać etc. (*niepotrzebne skreślić).

W większości przypadków lista tych postanowień jest praktycznie podobna, do tej sprzed roku. Jednak zawsze mamy nadzieję, że tym razem uda nam się je zrealizować. Obiecujemy sobie silną wolę i konsekwencję – niestety efekty na ogół są zupełnie inne. Według statystyk 55 % osób wyznacza sobie postanowienia noworoczne, a tylko 8 % je realizuje. Wszystko przez to, że silnej woli na realizację zamierzonych celów starcza nam na tydzień lub dwa.

Ci którzy poddają się, tłumaczą sobie, że nie ma sensu się męczyć i najlepiej wrócić do swoich przyzwyczajeń. Bo przecież tak naprawdę nikt nie lubi wprowadzać rewolucyjnych zmian w swoim otoczeniu. Wielu z nas przywykło do leniwego i wygodnego życia, w którym nie trzeba się wysilać. A przecież postanowienia wymagają silnej woli, dyscypliny i wielu wyrzeczeń. Więc większość z nas uznaje, że łatwiej będzie po prostu odpuścić.

Kilka porad jak zrealizować noworoczne postanowienie

Po pierwsze należy unikać ogólników. Ważne jest, aby konkretnie wyznaczyć sobie zamierzenia. Np. zamiast postanowienia – muszę schudnąć, powiedz sobie „zrzucam 3 kilogramy”.

Kolejnym ważnym elementem są ramy czasowe wyznaczonego celu. Najlepiej zapisz sobie w kalendarzu, że od 1 lutego zaczynasz chodzić na kurs języka obcego, a efekty chcesz widzieć już po trzech miesiącach.

A przede wszystkim nie planuj zbyt wielu rzeczy do osiągnięcia, bo po prostu nie podołasz temu wyzwaniu. Najlepiej jest wyznaczyć sobie dwie, trzy rzeczy - ponieważ im więcej będzie postanowień, tym ciężej będzie je wszystkie zrealizować. Bo gdzieś w podświadomości będzie czyhać pokusa, aby z któregoś z nich zrezygnować.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości