Wiadomości

Nielegalnie przewozili cudzoziemców. Jest akt oskarżenia

29 grudnia 2017, 12:54, red
Do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim wpłynął akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się organizowaniem nielegalnego przerzutu cudzoziemców z Polski do krajów Europy Zachodniej oraz praniem brudnych pieniędzy.

Akt oskarżenia wobec obywatela naszego kraju oraz dwóch obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej to efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Funkcjonariusze SG rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, która trudniła się nielegalnym przerzutem cudzoziemców, głównie obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej z Polski na zachód Europy. Wcześniej na ławie oskarżonych zasiadło pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej. Osobom tym zasądzono kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz wysokie kary grzywny. Grupa działała na przełomie 2015 i 2016 roku.

Cudzoziemcy którzy składali w naszym kraju wnioski o ochronę międzynarodową, zamiast oczekiwać na rozpatrzenie tego wniosku, przewożeni byli przez zachodnią granicę naszego państwa samochodami osobowymi w głąb Europy Zachodniej.

Jak ustalili śledczy członkowie grupy, w okresie swojej działalności, zorganizowali nielegalne przekroczenie granicy z Polski do krajów Europy Zachodniej dla 382 cudzoziemców i z tego tytułu osiągnęli korzyść majątkową w kwocie niemal jednego miliona złotych. Środki pochodzące z przestępczej działalności inwestowali m.in. w nieruchomości.

W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 51 cudzoziemców oraz 14 kierowców, którzy mieli ich przewieść przez granicę.

Wobec dwóch obywateli Rosji oraz obywatela naszego kraju sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do ośmiu lat.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości