Wiadomości

Punkty sprzedaży fajerwerków pod kontrolą [film i zdjęcia]

28 grudnia 2017, 12:40
fot. KWP
Sylwestrowa noc zbliża się wielkimi krokami. Wielu mieszkańców Gorzowa zaopatruje się w fajerwerki, aby hucznie powitać nadchodzący Nowy Rok. Dlatego też policjanci kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków i sprawdzają m.in. czy sprzedawane są one osobom uprawnionym oraz w jakich warunkach są przechowywane.

Corocznie w okresie świąteczno-noworocznym policjanci, wspólnie ze strażakami i strażnikami miejskimi kontrolują miejsca sprzedaży fajerwerków na terenie Gorzowa. Handel materiałami pirotechnicznymi wymaga od sprzedawców zachowania szczególnych środków ostrożności oraz przestrzegania kilku zasad bezpieczeństwa co wnikliwie sprawdzają mundurowi.

- Policjanci szczególną uwagę zwracają na to komu sprzedawane są fajerwerki, przypominając każdorazowo podczas kontroli, że za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności. Podczas działań sprawdzana jest także legalność pochodzenia fajerwerków oraz czy wyposażone są one w instrukcję obsługi w języku polskim. Ważnym punktem kontroli jest sprawdzenie warunków w jakich przechowywane są materiały pirotechniczne. Miejsca te powinny być wyposażone w gaśnice proszkowe, koc gaśniczy oraz tabliczki informacyjne – opowiada Mateusz Sławek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Oprócz wielu kontroli miejsc sprzedaży fajerwerków, gorzowscy policjanci wielokrotnie przypominają o zasadach bezpiecznego posługiwania się materiałami pirotechnicznymi, gdyż brak rozsądku i odpowiedzialności przy ich wykorzystywaniu może skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

- Zanim zdecydujemy się na użycie fajerwerków pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę, że osobami uprawnionymi do używania fajerwerków są osoby pełnoletnie. Kiedy kupujemy materiały pirotechniczne sprawdźmy, czy ich obudowa nie jest uszkodzona oraz czy na opakowaniu podana jest nazwa producenta wraz z adresem oraz instrukcja obsługi napisana w języku polskim. Przed ich użyciem zapoznajmy się z instrukcją i stosujmy się do jej zaleceń – podkreśla Sławek.

Korzystanie z materiałów pirotechnicznych wymaga od nas pełnego skupienia więc nie używajmy ich po wcześniejszym spożywaniu alkoholu. Bardzo ważne jest także, aby fajerwerków używać na otwartej przestrzeni, nie kierować ich w stronę innych osób i zachować bezpieczną odległość. W wielu miastach wydawane są decyzje administracyjne związane z używaniem fajerwerków w Sylwestra i Nowy Rok.  

Ankieta

Fajerwerki w Sylwestra?

  • Nie wyobrażam sobie Sylwestra bez petard i sztucznych ogni43.85%
  • Nie strzelam, zwierzęta są dla mnie ważne18.46%
  • Nie kupuję petard i fajerwerków, bo to strata pieniędzy16.35%
  • Sam/a nie strzelam, ale lubię patrzeć na pokazy fajerwerków21.35%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1040

Fotoreportaż


1/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

1/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

2/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

2/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

3/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

3/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

4/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

4/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

5/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

5/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

6/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

6/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

7/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

7/7 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości