Wiadomości

Gorzowskie śmieci trafią do 5 pojemników

22 grudnia 2017, 16:37, ak
fot. archiwum
Od 7 stycznia 2018 roku, gorzowian segregujących odpady czekają istotne zmiany. Śmieci będziemy rozdzielać na 5 pojemników, do których trafi papier, szkło, plastik/metal, bio oraz zmieszane. Co istotne, opłaty za wywóz śmieci nie zmienią się.

Mieszkańcy bloków w altanach śmietnikowych znajdą pojemniki przeznaczone do segregacji odpadów na pięć frakcji – papier, szkło, plastik/metal, bio oraz zmieszane. Natomiast mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej otrzymają 4 worki do gromadzenia selektywnie zbieranych odpadów oraz pojemnik do gromadzenia pozostałości po przeprowadzeniu segregacji śmieci.

W przypadku nieruchomości niezamieszkałych, których właściciele lub zarządcy zdecydują się na segregację, zostaną wyposażone w 5 pojemników.

Od 7 stycznia 2018 mieszkańcy Gorzowa będą segregowali śmieci w następujący sposób:

1. pojemnik niebieski – papier i opakowania z papieru/tektury (gazety, czasopisma, katalogi, książki, zeszyty, papier szkolny i ulotki, karton i tekrura, rolki papieru, ścinki papierowe, worki papierowe).

2. pojemnik zielony – opakowania szklane kolorowe i bezbarwne (butelki szklane po napojach i żywności, słoiki szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach).

3. pojemnik żółty – tworzywa sztuczne, opakowania z tworzyw sztucznych (siatki i torby z tworzyw sztucznych, plastikowe butelki i baniaki, opakowania po produktach spożywczych, plastikowe opakowania po chemii gospodarczej i kosmetykach, plastikowe doniczny, styropian i folie opakowaniowe) oraz metale i opakowania wielomateriałowe (puszki po konserwach, metalowe opakowania, metlowe zakrętki, korki i kapsle, puszki po napojach, opakowanie z folii aluminiowej, opakowania Tetra Pak np. po napojach i mleku, opakowania po kawia, słodyczach, chipsach).

4. pojemnik brązowy - biodegradowalne (skoszona trawa, liście, gałęzie krzewów, rośliny doniczkowe i kwiaty, kwiaty orodowe, obierki, skórki, owoce, skorupki jaj, łupiny orzechów).

5. pojemnik czarny - odpady pozostałe po segregacji (szkło stołowe, kryształy, porcelana, tubki po pastach, pieluchy, podpaski, chusteczki higieniczne, znicze z zawartością wosku, niedopałki papierosów, popiół, odchody zwierząt, resztki mięsa i kości, resztki ryb i owoców morza, resztki kuchenne, zużyte ręczniki papierowe i serwetki, torebki z herbatą, zabrudzony i tłusty papier, zniszczona odzież i buty).

Co istotne, zmiany w systemie segregacji odpadów komunalnych nie wpłyną na zmianę stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych i pozostaną na niezmienionym poziomie. Tacy mieszkańcy będą dalej płacić 13 zł za osobę przy segregacji oraz 19 zł za osobę, gdy segregacja nie będzie prowadzona.

- Aby przygotować gorzowian do nadchodzących zmian, zostaną zorganizowane prelekcje w szkołach podstawowych oraz spotkania z mieszkańcami bloków. Będzie to świetna okazja, aby wspólnie porozmawiać o potrzebie i zasadach prawidłowej segregacji odpadów komunalnych – podkreśla Barbara Nowak-Trzosek z biura Związku Celowego Gmin MG-6.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości