Niezwykły gość na Wieprzycach [film]

20 grudnia 2017, 06:15, ak
fot. czytelnik
Jeleń Sika to bardzo rzadki gatunek jelenia, który błąka się po ul. Kostrzyńskiej w Gorzowie. Zwierzę stało się atrakcją tamtego rejonu i bardzo chętnie pozuje do zdjęć. Jeleń prawdopodobnie uciekł komuś z zagrody.

Od kilku tygodni po ul. Kostrzyńskiej i pętli tramwajowej na Wieprzycach błąka się jeleń. Zwierzę jest bardzo spokojne, nie ucieka i pozuje do zdjęć. Czytelnicy portalu gorzowianin.com zastanawiali się nad tym czy jest to na pewno jeleń i skąd się wziął w Gorzowie.

- Jest to jeleń Sika, bardzo rzadki gatunek jelenia, który w środowisku naturalnym występuje w północno-centralnej Polsce. Jest to zwierzę bardziej stacjonarne, niż wędrowne. Dlatego mało prawdopodobne jest to, że przywędrował do nas z tak odległej części kraju. Więc zapewne uciekł komuś z hodowli i w ten sposób znalazł się w Gorzowie. Poza tym hodowle danieli i jeleni są coraz bardziej popularne i przeskoczenie 2-metrowego ogrodzenia to dla nich żaden problem – tłumaczy Mateusz Karkoszka, członek okręgowej rady łowieckiej.

Wiele osób obawia się również o bezpieczeństwo jelenia i ma nadzieję, że nic mu się nie stanie. Niektórzy mieszkańcy podkreślali, że mają nadzieję, że nie skończy tak jak gorzowski żubr. Wiemy już, że gorzowskiego jelenia Sika nie ma prawa odstrzelić żaden myśliwy.

- Nie ma żadnych podstaw do jego odstrzelenia, jest to zwierzę bardzo rzadkie i przede wszystkim spokojne. Prędzej może zostać podjęta decyzja o jego uśpieniu przez weterynarza i wywiezieniu do lasu. Ponieważ takie zwierzę nie powinno chodzić po terenie miejskim i ulicy. Dlatego też jeszcze dzisiaj zadzwonię do prezydenta Gorzowa i zaproponuję pomoc naszego stowarzyszenia i wsparcie merytoryczne, aby przewieźć jelenia w bezpieczne miejsce. Boję się, że może stać mu się krzywda i może wpaść pod samochód – podkreśla Karkoszka.

Szkoda, że w okolicach Gorzowa nie ma rezerwatu z zagrodą, gdzie tego typu zwierzęta mogłyby być atrakcją dla okolicznych mieszkańców, a jeleń czułby się w tym miejscu bezpiecznie.

Fotoreportaż


1/7 Jeleń na gorzowskich "Wieprzycach"

1/7 Jeleń na gorzowskich

2/7 Jeleń na gorzowskich "Wieprzycach"

2/7 Jeleń na gorzowskich

3/7 Jeleń na gorzowskich "Wieprzycach"

3/7 Jeleń na gorzowskich

4/7 Jeleń na gorzowskich "Wieprzycach"

4/7 Jeleń na gorzowskich

5/7 Jeleń na gorzowskich "Wieprzycach"

5/7 Jeleń na gorzowskich

6/7 Jeleń na gorzowskich "Wieprzycach"

6/7 Jeleń na gorzowskich

7/7 Jeleń na gorzowskich "Wieprzycach"

7/7 Jeleń na gorzowskich

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->