Dwie kobiety potrącone na pasach. Policja chce zmian

20 grudnia 2017, 11:33, ak
fot. Marcin Kluwak
W ciągu dwóch dni doszło do dwóch niebezpiecznych potrąceń na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ul. Walczaka z Piłsudskiego. Potrącone kobiety trafiły do szpitala z urazami nóg, głowy i żeber. Dlatego też policjanci zwrócili się do miasta o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu.

Do dwóch poważnych potrąceń na przejściu dla pieszych przy ul. Walczaka w pobliżu skrzyżowania z ul. Piłsudskiego doszło w niedzielę 17 grudnia i poniedziałek 18 grudnia. Ofiarami tych potrąceń były kobiety w wieku 79 i 69 lat, które z poważnymi obrażeniami nóg, żeber i głowy zostały przewiezione do gorzowskiego szpitala.

Policjanci zatrzymali prawo jazdy zarówno 57-letniemu kierowcy suzuki, który potrącił 79-latkę, jak również 46-latkowi z opla, który potrącił 69-latkę. Do wypadków doszło niemal o tej samej godzinie - kilkanaście minut po godz. 17.

- Na te niebezpieczne zdarzenia zareagował kom. Fabian Rogala, komendant gorzowskiej policji, który zlecił wykonanie analizy miejsca w którym doszło do potrąceń. Funkcjonariusze ruchu drogowego pojawili się tam we wtorek 19 grudnia po południu. Pomimo tego, że przejście dla pieszych jest oświetlone, to w panujących warunkach może być niewystarczające. W związku z tym zwrócili się do zarządcy drogi, by zastosować rozwiązania, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pieszych w tym miejscu – komentuje Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Policyjne patrole będą pojawiały się w okolicy przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Walczaka o Piłsudskiego, a funkcjonariusze ruchu drogowego będą przyglądać się zachowaniu kierowców wobec pieszych. Należy zaznaczyć, że nic nie zwalnia kierujących z zachowania szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. Szybko zapadający zmrok nie ułatwia jazdy. Podobnie jak opady deszczu czy śniegu. Tym bardziej ważne jest, by utrzymywać koncentrację na wysokim poziomie.

Kodeks ruchu drogowego także na pieszego nakłada pewne obowiązki. Art. 13 jasno mówi, że: ”Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność...”. Ten sam przepis zapewnia pieszemu znajdującemu się na przejściu, pierwszeństwo przed pojazdem.

- Przepis nie może gwarantować bezpieczeństwa jeśli kierowca zachowa się nieodpowiedzialnie, a potrącenia kończą się obrażeniami jedynie dla pieszego. Warto więc zadbać o odblask, który sprawi, że będziemy bardziej widoczni. Oczekując na przejście lub przechodząc przez jezdnię, obserwujmy nadjeżdżające pojazdy. Dobrą praktyką jest wejście na jezdnię po całkowitym zatrzymaniu pojazdu – podkreśla Jaroszewicz.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości