Wiadomości

Okazja czyni złodzieja

14 grudnia 2017, 13:04, inf. prasowa/mk
fot. KWP w Gorzowie
Wyciągnęła z bankomatu pieniądze, włożyła portfel do torebki i po chwili już go nie miała. Przebiegający mężczyzna wpadł na gorzowiankę i niepostrzeżenie ją okradł. Zanim się zorientowała o co chodzi, złodzieja już dawno nie było.

Zdarzenie to miało miejsce w minioną środę przy jednym z bankomatów w naszym mieście. Kradzież portfela i gotówki wraz z kartami płatniczymi została zgłoszona na policję, która to prowadzi śledztwo w tej sprawie. Kobieta tłumaczyła później policjantom, że najprawdopodobniej zapomniała zamknąć torebkę, co szybko wykorzystali złodzieje.

Narażeni na niecne działanie „kieszonkowców” możemy być także w środkach komunikacji publicznej. W autobusach, tramwajach i pociągach tłumnie podróżujący pasażerowie mogą powodować ścisk, znacznie ograniczający zakres ruchów i widoczności. Pamiętajmy wtedy, aby szczególnie zadbać o nasze oszczędności. Zamknięte torebki trzymajmy z przodu, w zasięgu naszego wzroku. Podobnie należy postępować z plecakami. Na czas podróży zdejmijmy go z pleców i trzymajmy np. na kolanach.

 

Podczas świątecznych zakupów coraz więcej osób rezygnuje z popularnego przeglądania półek sklepowych i decyduje się na zakupy w Internecie. Ta wygodna forma transakcji pozwala na kupno świątecznych prezentów bez wychodzenia z domu. Warto jednak pamiętać, aby przy dokonywaniu transakcji internetowych korzystać najlepiej z domowego komputera i zabezpieczonego połączenia. Uważajmy na treści jakie odbieramy w mailach i nie otwierajmy podejrzanych wiadomości. Wybierając sklepy internetowe sprawdźmy opinie o nich. Zwróćmy uwagę czy istnieją inne – poza internetowe – możliwości kontaktu ze sklepem, takie jak adres czy numer infolinii. Dzięki temu później łatwiej dokonamy ewentualnych reklamacji czy zwrotów.

Wielu z nas na święta odwiedza rodzinę, często wybierając się w dłuższą drogę. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem, dokładnie sprawdzić i zabezpieczyć nasz dom czy mieszkanie. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub w innym łatwo dostępnym miejscu. Poprośmy zaufanego sąsiada, aby od czas do czasu doglądał, czy w rejonie naszego domu nie ,,kręcą” się podejrzane osoby. Może także zbierać ulotki i prasę, które pozostawione wskazują na naszą nieobecność. Tą mogą chcieć wykorzystać włamywacze i złodzieje. Nie ułatwiajmy im dostępu do naszego mienia.

Ostrożność i stosowanie zasad ograniczonego zaufania podczas zakupów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci pozwolą cieszyć się z udanych prezentów. Odpowiednie zabezpieczenie naszego miejsca zamieszkania zagwarantuje nam spokojną i miłą atmosferę podczas świątecznych wyjazdów.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości