Wiadomości

Kopuła gorzowskiej katedry zdemontowana [zdjęcia]

5 grudnia 2017, 11:22, red
fot. gorzowianin.com
Prace rozbiórkowe na wieży katedry w Gorzowie powoli dobiegają końca. W najbliższych dniach rozpocznie się budowa tymczasowego dachu na czas zimy.

Pod koniec listopada firma Campanile przystąpiła do prac rozbiórkowych na wieży gorzowskiej katedry. Cała kopuła, która była przykryta miedzią została już zdemontowana. Pracownicy usunęli również większość spalonych belek i za pomocą specjalnej windy, zwieźli elementy na ziemię.

W najbliższych dniach rozpocznie się kolejny etap prac. - Przystąpimy do zabezpieczenia wieży, poprzez budowę tymczasowego dachu na czas zimy - opowiada Paweł Szlosberger z konsorcjum Campanile.

Elementy, które zostały ściągnięte z wieży zostaną również zabezpieczone. Na ich podstawie zostanie odtworzona nowa kopuła wraz z hełmem, na szczycie którego pojawi się również nowa kapsuła czasu. - Po zakończeniu prac i odbudowie wieży, chcielibyśmy aby na jej szczyt wróciła kapsuła czasu z informacjami o pożarze i całej akcji gaśniczej. Zostaną tam umieszczone również wiadomości, monety oraz inne rzeczy z dzisiejszych czasów – przyznaje ksiądz Wojciech Jurek, ekonom diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Dopiero wiosną 2018 roku ruszą prace przy odbudowie wieży. Jednocześnie będą prowadzone prace naprawcze w środku budynku, tak aby wierni mogli wejść do katedry już w listopadzie przyszłego roku. Natomiast całkowity remont katedry może potrwać nawet 2 lub 3 lata.

Koszt remontu katedry może wynieść nawet 20 milionów złotych. Z czego odbudowa wieży katedralnej z zegarem i naprawą zabytkowych organów ma pochłonąć 10 mln zł. Same organy to koszt 2 mln zł, mechanizm zegarowy to 500 tys. zł. Również około 10 mln zł może wynieść renowacja wnętrza katedry. Sama naprawa instalacji elektrycznej i przeciwpożarowej to koszt około 1,5 mln zł.

Ze zbiórek na katedrę udało się zebrać 1 mln zł, ubezpieczyciel wypłacił 1,2 mln zł, a premier przeznaczyła 3 mln 360 tys. zł, co daje łączną sumę 5 mln 560 tys. zł. Skąd kościół weźmie brakującą kwotę? Ksiądz Jurek liczy na rządowe dofinansowanie o które katedra ubiegała się jeszcze przed pożarem.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Fotoreportaż


1/7 Katedra już bez kopuły

1/7 Katedra już bez kopuły

2/7 Katedra już bez kopuły

2/7 Katedra już bez kopuły

3/7 Katedra już bez kopuły

3/7 Katedra już bez kopuły

4/7 Katedra już bez kopuły

4/7 Katedra już bez kopuły

5/7 Katedra już bez kopuły

5/7 Katedra już bez kopuły

6/7 Katedra już bez kopuły

6/7 Katedra już bez kopuły

7/7 Katedra już bez kopuły

7/7 Katedra już bez kopuły

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości