Wiadomości

Bezpieczny dom na zimę

30 listopada 2017, 12:57, red
fot. KMP Gorzów
W związku z okresem jesienno-zimowym, a także zbliżającym się czasem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia gorzowska policja oraz straż pożarna odwiedziła mieszkańców Zawarcia. Wszystko po to, aby przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa.

Policjanci wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie oraz funkcjonariusz straży pożarnej odwiedzili mieszkańców bloków na osiedlu Ułańskim, czyli ul. Fabrycznej, Budowlanych czy Waryńskiego. Na miejscu rozdawali ulotki z informacjami o właściwym zabezpieczeniu własnego mienia przed kradzieżą oraz uczulali na zagrożenie tlenkiem węgla potocznie zwanym czadem.

Oprócz mieszkań, które są najczęstszym obiektem zainteresowania złodziei, warto również zadbać o piwnice, garaże i podwórka. Każdy powinien byś świadomy zagrożenia oraz wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć swój dobytek.

- Włamywacze nawet pod chwilową nieobecność domowników, potrafią dostać się do mieszkania. Tego typu przestępstwa często nie są dokonywane przypadkowo. Ich sprawcy przygotowują się do nich obserwując mieszkanie, zbierając informacje o jego zabezpieczeniu oraz przyzwyczajeniach domowników i ich trybie życia – opowiada Przemysław Adamik z wydziału prewencji KMP.

W każdej sytuacji, niezależnie czy zamieszkujemy jedno z mieszkań w bloku, czy dom jednorodzinny, ważna jest pomoc sąsiada i jego czujne oko. Dlatego zwracajmy uwagę i informujmy policję o osobach znajdujących się bez konkretnego celu w pobliżu naszych domów i osiedli, o pojazdach, które nie należą do mieszkańców, a parkują w nietypowych miejscach lub wolno przejeżdżają obok posesji. Pamiętajmy, że pomoc sąsiedzka w takich sytuacjach może okazać się bezcenna.

Innym niezwykle niebezpiecznym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia może być tlenek węgla, który jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą. Czujnik czadu może być prostym i tanim sposobem na zabezpieczenie domu i domowników przed tym zagrożeniem.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości