Dron w służbie lubuskiej policji

29 listopada 2017, 12:05
Jeszcze w grudniu do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie trafi specjalistyczny dron, który będzie wykorzystywany do operacji rozpoznawczych i poszukiwawczo-ratowniczych. Maszynę wartą 83 tys. zł ufundował sejmik województwa lubuskiego.

W kwietniu 2017 roku Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego odwiedziła Gorzów. Powodem wizyty było spotkanie z lubuską policją w zakresie zabezpieczenia imprez masowych m.in. Przystanku Woodstock czy Święta Województwa Lubuskiego. Podczas tego spotkania komendant lubuskiej policji zwrócił się do marszałek z prośbą o sfinansowanie zakupu drona. Marszałek Polak zapewniła, że taki dron zostanie zakupiony.

Dron Yuneec Tornado H920 Plus za 83 tysiące złotych jeszcze przed grudniowymi świętami trafi do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. Pieniądze na zakup drona przeznaczył sejmik województwa lubuskiego. Umowa związana z przekazaniem sprzętu dotyczy także przeprowadzenia szkoleń dla czterech operatorów, zakończonych egzaminem państwowym i uzyskaniem licencji VLOS do 5 kg oraz godzinnym pilotowaniem.

- Dron, który trafi do lubuskich policjantów będzie wykorzystywany nie tylko w Gorzowie, ale na terenie całego województwa lubuskiego, tam gdzie zajdzie taka potrzeba. Będziemy go wykorzystywać przede wszystkim do poszukiwań osób zaginionych. Do tej pory musieliśmy ściągać helikopter, który wiązał się ze sporymi kosztami. Teraz będziemy mogli wykorzystać do tego celu drona. Poza tym będziemy korzystali z niego podczas zabezpieczenia imprez masowych, meczów sportowych czy też podczas utrudnień na drogach – komentuje Mateusz Sławek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Bezzałogowy statek lubuskich policjantów będzie miał zasięg lotów w promieniu 1 kilometra, a długość lotu będzie wynosiła 24 minuty. Do tego będzie posiadał awaryjny system lotu z uszkodzonym silnikiem oraz będzie miał możliwość współpracy z doświetlaczem terenu i szperaczem posiadającym własne źródło zasilania. Dron Yuneec Tornado H920 Plus ma możliwość automatycznego startu i lądowania na żądanie operatora w każdej fazie lotu, powrotu do miejsca startu oraz posiada funkcję „Fail Safe” oraz wykonywanie lotu w trybie autonomicznym z możliwością ingerencji przez operatora w każdej chwili w parametry wykonywanego lotu i zmianę zaprogramowanej trasy.  


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości